Abu Simbel

28 styczeń 2016.

134
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 3.00 na 5)
Abu Simbel3.00 out of 50 based on 2 voters.


Abu Simbel położone jest nad Jeziorem Nasera (dawniej nad Nilem), na południu kraju, w egipskiej części Nubii (krainy historycznej, położonej dziś w południowym Egipcie i północnym Sudanie – od Asuanu po Chartum). Od Asuanu dzieli Abu Simbel ok. 300 km, a od granicy sudańskiej – 40 km.

Egipt | Świątynie w Abu Simbel: na pierwszym planie – mniejsza świątynia Nefertari, na drugim - Wielka Świątynia Ramzesa II
Egipt | Świątynie w Abu Simbel: na pierwszym planie – mniejsza świątynia Nefertari, na drugim – Wielka Świątynia Ramzesa II (by richjay )

Informacje turystyczne

W starożytności Abu Simbel było ważne głównie ze względu na znajdujące się tam zasoby czerwonego granitu, miedzi oraz kamieni szlachetnych. Dziś ta niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnych świątyń wzniesionych przez Ramzesa II.

W Abu Simbel znajduje się kilka hoteli, chociaż większość osób zwiedza świątynie podczas jednodniowych wycieczek z Asuanu lub Kairu, bądź też w ramach rejsu po Nilu.

Abu Simbel jest spokojną miejscowością. Charakteryzuje się bogatą fauną (zwłaszcza jeśli chodzi o żyjące nad wodą ptactwo) i pięknymi widokami. Wieczorem na terenie świątyń odbywa się piękny pokaz „Światło i Dźwięk”.

Do Abu Simbel nie dociera linia kolejowa; można się tam dostać samolotem, samochodem lub autokarem.

Pomnik potęgi Ramzesa

Kompleks złożony jest z dwóch świątyń, wybudowanych w XIII w. p.n.e. Miały one zapewnić pamięć o Ramzesie i jego żonie Nefertari oraz ukazać potęgę faraona mieszkającym na południe od Egiptu Nubijczykom.

Obie świątynie zostały wykute w skale; wykorzystano do tego celu groty, w których wcześniej znajdowały się miejsca kultowe lokalnych bóstw. Groty pogłębiono i podzielono na sale i komory.

Świątynie w Abu Simbel zostały odkryte w 1813 r. przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta. Odkopano je z piasków w 1817 r. pod kierunkiem Włocha, Giovanniego Battisty Belzoniego.

Z powodu wybudowania Wielkiej Tamy Asuańskiej i utworzenia Jeziora Nasera wielu zabytkom Dolnej Nubii groziło zalanie. W związku z tym w latach 1964-68 świątynie Abu Simbel zostały pocięte na bloki i odbudowane 65 m wyżej.

Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona
Egipt | Fasadę Wielkiej Świątyni Ramzesa II zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi faraona (by richjay )

Świątynia Ramzesa

Większa świątynia poświęcona została Ramzesowi oraz trzem bóstwom: Amonowi-Re, Re-Horachte i Ptahowi. Re-Horachte był bóstwem słonecznym identyfikowanym tutaj z samym Ramzesem, który już za życia uznał się za boga.

Fasadę świątyni zdobią cztery, niemal 21-metrowe posągi Ramzesa. Między nogami tych kolosów znajdują się rzeźby członków rodziny faraona. Nad wejściem wyrzeźbiono posąg przedstawiający boga Re-Horachte.

Po wejściu do świątyni znajdziemy się w wielkiej sali hypostylowej z dwoma rzędami posągów przedstawiających faraona jako zmumifikowanego Ozyrysa. Są to tzw. pilastry ozyryckie. Kolejne wejście prowadzi do drugiej sali hypostylowej.

Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II
Egipt | Abu Simbel – Wielka Świątynia Ramzesa II (by davidberkowitz )

Gra świateł w sanktuarium

W najgłębszej części świątyni umieszczono sanktuarium. Znajdują się w nim cztery posągi: Ramzesa oraz trzech bóstw, którym zadedykowano świątynię.

Dwa razy w roku, 21 października i 21 lutego (61 dni przed i po przesileniu zimowym), można zaobserwować ciekawe zjawisko. Wschodzące słońce oświetla wizerunki faraona oraz dwóch bóstw słonecznych w sanktuarium; jedynie Ptah – jako bóg ciemności – pozostaje cały czas w cieniu. Podczas przenoszenia świątyni udało się zachować to zjawisko, chociaż jego czas przesunął się o 1 dzień.

Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa
Egipt | Fasadę świątyni Nefertari zdobią dwa posągi królowej i cztery Ramzesa (by richjay )

Świątynia Nefertari

Mniejsza świątynia dedykowana jest żonie Ramzesa, Nefertari, oraz utożsamianej z nią bogini miłości Hathor.

Fasadę świątyni zdobi sześć posągów: dwa królowej i cztery Ramzesa. Posągi Nefertari są tej samej wielkości co posągi faraona, co według norm sztuki egipskiej stawia królową na równi z jej mężem.

W świątyni znajduje się jedna sala hypostylowa, ozdobiona rzędami posągów przedstawiających królową jako Hathor. Głębiej znajduje się przedsionek oraz sanktuarium.

W obu świątyniach możemy podziwiać dekoracje przedstawiające składanie ofiar bogom, zwycięskie bitwy Ramzesa oraz życie codzienne pary królewskiej.

Dodaj komentarz ...