Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego

01 październik 2015.

80
com_content.article
(7 razy zagłosowano, średnia ocena 4.29 na 5)
Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego4.29 out of 50 based on 7 voters.


Egipt to wciąż jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych. Większość podróżnych wybiera się oczywiście do Kairu, aby obejrzeć osławione Wielkie Piramidy i Sfinksa. Niemniej obfitym w zabytki miastem jest Aleksandria, drugie co do wielkości miasto w Egipcie.

Egipt | Aleksandria
Egipt | Aleksandria (by kneilefeiz)

Afrykańska aglomeracja

Aleksandria leży w północnej części Egiptu u wybrzeży Morza Śródziemnego. Liczy ponad 4 miliony mieszkańców i jest szóstą pod względem liczby ludności ludności aglomeracją w całej Afryce.

Aleksandria jest także największym portem kraju. Spełnia jednocześnie funkcje ważnego ośrodka przemysłowego, naukowego, handlowego i kulturalnego Egiptu.

Nazwa miasta pochodzi oczywiście od słynnego Aleksandra Macedońskiego, zwanego także Wielkim – zgodnie z legendami i opisami historyków, uważany jest on za założyciela tej miejscowości.

Założenie miasta

Znana jest nawet dokładna data powstania Aleksandrii, miało to mieć miejsce 7 kwietnia 332 r. p.n.e. Miasto powstało na podstawie projektu  architekta znanego z przebudowy Efezu – Dejoncharesa.

Według niektórych badaczy – specjalistów w zakresie odnajdywania korzeni współczesnych miast – Aleksandria, a właściwie miasto pod nazwą Rhakotis, istniało dokładnie w tym miejscu już od roku 2686 p.n.e. Podobno Aleksander Macedoński nie założył całkiem nowego miasta, a tylko doprowadził do rozbudowy tego już istniejącego i nadał mu własne imię.

Nie wiadomo, która wersja wydarzeń jest właściwa, niemniej jednak pewnym jest fakt, że władca macedoński miał ogromny wpływ na rozwój miasta, które stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym oraz posiadało bardzo silną pozycję na całym obszarze basenu Morza Śródziemnego.     

Egipt | Bibliotheca Alexandrina, czyli nowy gmach Biblioteki Aleksandryjskiej
Egipt | Bibliotheca Alexandrina, czyli nowy gmach Biblioteki Aleksandryjskiej (by globaltrotters )

Centrum kulturalne

W okresie starożytności, a później średniowiecza Aleksandria miała ogromy wpływ na rozwój kulturalny ludów Morza Śródziemnego. W czasie panowania Ptolemeusza miasto stało się stolicą Egiptu, a za czasów rządów rzymskich było siedzibą władz prowincji.

Pod koniec starożytności Aleksandria była jednym z największych ośrodków chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego.

Miasto pozostało stolicą Egiptu aż do 641 r., kiedy to państwo najechali Arabowie. Po powstaniu Fustatu i Kairu Aleksandria stopniowo podupadała, aż w końcu z dawnej starożytnej metropolii pozostała jedynie wioska rybacka.

Świetność przywrócono miastu dopiero w XIX w., za rządów Muhammada Alego.

Wygląd dawnej Aleksandrii

Aleksandria była stolicą państwa Ptolemeuszów i ośrodkiem życia kulturalnego.

U wejścia do portu powstał jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – latarnia morska na wyspie Faros.

Nad brzegiem morza w starożytności znajdowały się kompleksy pałacowe, a także grobowiec Aleksandra.

W swoim najwcześniejszym okresie Aleksandria rozciągała się na mierzei dzielącej Morze Śródziemne od zasilanego przez odnogi Nilu jeziora Mareotis. Dzięki rzekom spływającym do Nilu w jego delcie, do aleksandryjskiego portu transportowane były towary produkowane na terenie całego Egiptu. Tą samą drogą była przewożona woda pitna dla mieszkańców miasta.

W starożytności Aleksandria rozciągała się na długość około 5,5 km, a wszystkie jej ulice przecinały się pod kątem prostym. Warto wspomnieć o „Drodze Kanopijskiej”, czyli głównej ulicy miasta, która przecinała całą Aleksandrię i biegła od Nekropolis na zachodzie aż po Bramę Kanopijską przed leżącym już za murami przedmieściem Eleusis.

Egipt | Aleksandria była stolicą Egiptu niemalże 1000 lat
Egipt | Aleksandria była stolicą Egiptu niemalże 1000 lat (by tinou )

Biblioteka Aleksandryjska

Aleksandria była stolicą Egiptu niemalże 1000 lat, czyli do VII w., kiedy to cały kraj podbili muzułmanie. W tym czasie na rozkaz kalifa Omara I doszczętnie spalona została Biblioteka Aleksandryjska pełna bezcennych pism.

Biblioteka ta była niegdyś największą biblioteką świata i została prawdopodobnie założona w III wieku p.n.e. w okresie panowania króla Ptolemeusza II.

Wcześniej duża część ksiąg spłonęła w wyniku pożaru biblioteki, który wybuchł podczas inwazji Juliusza Cezara na port.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż to właśnie w Aleksandrii powstała grecka Septuaginta, czyli pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu opracowane przez grupę żydowskich uczonych, będących mieszkańcami miasta.

Miasto filozofów, myślicieli i wynalazców

Aleksandria była domem wielkich filozofów, myślicieli, wynalazców i profesorów czasów starożytnych. Wpłynęła na cały świat w ogromnej mierze, nie stosując przy tym brutalnej siły, tak jak chociażby Rzym czy Kartagina, ale poprzez siłę ludzkiego umysłu.

Egipt | Słynna Biblioteka Aleksandryjska była największą biblioteką świata starożytnego
Egipt | Słynna Biblioteka Aleksandryjska była największą biblioteką świata starożytnego (by ouz)

Spacerując po Aleksandrii

Aleksandria jest miejscem pełnym uroku, cudownym miastem, w którym aż chciałoby się zgubić. Przechadzając się jej uliczkami można poczuć powiew historii.

W Aleksandrii warto zobaczyć m. in.:

  • Pałac Montaza (budowla na wzgórzu, wzniesiona w turecko-włoskim stylu),
  • Pałac Ras el-Tin (najstarszy egipski pałac królewski nadal będący w użyciu, pochodzi z początku XIX wieku i ulokowany jest u wybrzeży Morza Śródziemnego),
  • Starożytne, świetnie zachowane katakumby,
  • Serapejon (świątynia Serapisa – głównego bóstwa dynastii Ptolemeuszy; mniejsza biblioteka),
  • Bruchejon (główny gmach biblioteki),
  • Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej,
  • Meczet Abu al-Abbas al-Mursi (największy meczet Aleksandrii o czterech imponujących kopułach i kremowej fasadzie),
  • Nowoczesną Bibliotekę Aleksandryjską (Bibliotheca Alexandrina).

To tylko niektóre z wielu zabytków tego wspaniałego miasta.

Egipt | Dzisiejsza Aleksandria jest nowoczesną metropolią
Egipt | Dzisiejsza Aleksandria jest nowoczesną metropolią (by snooksy)

Dodaj komentarz ...