Teatr Kom al-Dikka

19 październik 2016.

213
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Teatr Kom al-Dikka5.00 out of 50 based on 1 voters.


Przez wielu turystów Aleksandria traktowana jest nieco „po macoszemu” – w końcu zdecydowana większość planuje jak najszybciej odwiedzić Wielkie Piramidy i Sfinksa oraz Kair i Luksor. Tymczasem w mieście Aleksandra Wielkiego nie brakuje wartych uwagi miejsc, czego najlepszym przykładem jest Teatr Kom al-Dikka – jeden z najsłynniejszych zabytków Aleksandrii.

Egipt - Aleksandria | Ruiny teatru Kom al-Dikka
Egipt - Aleksandria | Ruiny teatru Kom al-Dikka (by bethmoon527 )

Odkrycie polskich archeologów

Ruiny teatru zostały odkryte po 1959 roku przez polskich archeologów. Współpracowali oni z pracownikami Muzeum Grecko-Rzymskiego. Razem usunęli turecki fort i slumsy na Kom al Dik (Wzgórze Gruzów) i odsłonili pod muzułmańskim cmentarzem wspaniale zachowane ruiny z czasów rzymskich.

Podczas wyburzania pozostałości cytadeli z okresu ekspedycji napoleońskiej i próby postawienia na tym miejscu nowoczesnego teatru, polska ekipa archeologów przypadkowo odnalazła kostki kamiennej mozaiki. Wiele wysiłku włożono w przekonanie robotników budowy, żeby przerwali swoje prace.

Dziś w zagłębieniu po stronie wschodniej podziwiać możemy elegancki teatr rzymski, który posiada marmurowe siedzenia dla około 700-800 widzów.

Teatr rzymski oprócz honorowych miejsc dla znamienitych gości posiadał także galerie dla plebsu. Front budowli to dziedziniec z dwoma fragmentami mozaik. Za czasów rządów Ptolemeusza był to park Pana – pagórkowaty ogród uciech z wapiennym wzgórzem w kształcie sosnowej szyszki. W tym miejscu nieco później wybudowano rzymskie wille i łaźnie.

Egipt - Aleksandria | Mozaiki w teatrze Kom al-Dikka
Egipt - Aleksandria | Mozaiki w teatrze Kom al-Dikka (by nebedaay )

Rozrywka w teatrze

Z badan archeologicznych wynika, że teatr mógł być przez pewien czas zadaszony i pełnić funkcję odeonu (miejsce przeznaczone na występy muzyczne), zaś zachowane na marmurowych kolumnach inskrypcje sugerują, że miały tu także miejsce zawody zapaśnicze.

Na siedzeniach teatru zachowały się greckie napisy, pełniące najprawdopodobniej funkcję numeracji miejsc.

Egipt - Aleksandria | Doskonale zachowane trybuny w teatrze Kom al-Dikka
Egipt - Aleksandria | Doskonale zachowane trybuny w teatrze Kom al-Dikka (by nebedaay )

Teatr dziś

Obecnie teatr ma kształt podkowy, co jest rezultatem przeróbek dokonywanych ok. II i IV w., czyli w okresie, kiedy został przekształcony na chrześcijańską budowlę sakralną. Posiada 13 rzędów marmurowych siedzeń, które początkowo stanowiły widownię teatru, a później służyły za audytorium zgromadzeń, prawdopodobnie podczas zebrań rady miejskiej.

Na terenie teatru eksponowane są zabytki pochodzące z podwodnych wykopalisk koło Fortu Kaitbeja. Zalicza się do nich m.in. część obelisku z czasów Seti I oraz mocno zerodowany sfinks.

Dodaj komentarz ...