Klasztor Św. Katarzyny

06 wrzesień 2016.

227
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Klasztor Św. Katarzyny0 out of 50 based on 0 voters.


Położony u stóp Góry Synaj, prawosławny klasztor, uważany jest za najstarszy, działający nieprzerwanie klasztor na świecie. To tutaj według tradycji chrześcijańskiej Bóg ukazał się Mojżeszowi pod postacią Gorejącego Krzewu, a na znajdującej się niedaleko stąd Górze Synaj Mojżesz otrzymał od Boga Dziesięć Przykazań.

Egipt | Kompleks klasztorny otaczają wysokie i grube mury
Egipt | Kompleks klasztorny otaczają wysokie i grube mury (by woodpainter )

Historia

W IV wieku z polecenia cesarzowej Heleny (matki Konstantyna Wielkiego) wzniesiono tu kaplicę upamiętniającą boskie objawienie. Pozostałe zabudowania klasztorne wraz z Bazyliką Przemienienia Pańskiego powstały w VI wieku.

Napływ pielgrzymów, chcących zobaczyć relikwie świętej Katarzyny – patronki klasztoru, przyczynił się do kolejnej rozbudowy. W X wieku na terenie klasztoru powstała katolicka kaplica a także meczet z minaretem.

Kompleks klasztorny

Zabudowania klasztorne otaczają wysokie, grube, granitowe mury (do 15m wysokości i 1,6m grubości), które niegdyś służyły do obrony przed najazdem koczowniczych plemion. To za ich sprawą klasztor bardziej przypomina warownie niż monastyr. Cały kompleks klasztorny składa się z około 20 świątyń, z czego główną świątynią jest Bazylika Przemienienia Pańskiego. Znajduje się tu również biblioteka, dziedziniec ze Studnią Mojżesza, gdzie według tradycji Mojżesz spotkał siedem córek Jetro, by później najstarszą pojąć za żonę oraz posiadająca cenne zbiory ikonograficzne z VI-X wieku Galeria Klasztorna.

Bazylika Przemienienia Pańskiego

Cerkiew pochodzi z VI wieku. Do dzisiaj zachowały się mury, kolumny, cedrowe drzwi oraz pochodzące z VI wieku mozaiki. Jedna z nich przedstawia biblijną scenę Przemienienia Pańskiego. W Bazylice znajduje się również Kaplica Gorejącego Krzewu. We wnętrzu cerkwi podziwiać można także kolekcję bizantyjskich ikon.

Egipt | Zabudowania klasztorne
Egipt | Zabudowania klasztorne (by argenberg )

Biblioteka

W zamkniętej dla zwiedzających bibliotece zgromadzono przeszło 8000 drukowanych prac oraz 3300 manuskryptów w różnym języku m.in. greckim, arabskim i syryjskim, a także kolekcję ikon. Rękopisy te datuje się na IV-XI wiek i są to drugie co do wielkości zbiory biblioteczne – zaraz po watykańskich.

Galerii Klasztornej

W galerii obejrzeć można zbiór wczesnochrześcijańskich ikon, liczący ponad 2200 sztuk.

Informacje dla turystów

Położenie – Klasztor św. Katarzyny leży na półwyspie Synaj, w miejscowości Święta Katarzyna u stóp Góry Świętej Katarzyny i Góry Synaj (na wysokości 1570m n.p.m.)

Godziny otwarcia – od 9.30 do 12.00 z wyjątkiem piątków, niedziel i wszystkich świąt prawosławnych.

Opłaty za wstęp – wstęp na teren klasztoru jest bezpłatny

Uwagi – koniecznie należy pamiętać o odpowiednim ubiorze oraz o zakazie filmowania, obowiązującym na terenie klasztoru

Egipt | Klasztor leży u podnóża Góry Synaj
Egipt | Klasztor leży u podnóża Góry Synaj (by jacobwod )

Dodaj komentarz ...