Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

21 czerwiec 2017.

220
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zabytki Egiptu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO5.00 out of 50 based on 1 voters.


Egipt to kraj, który może pochwalić się aż 7 zabytkami, a wręcz kompleksami zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto lista obiektów i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podróżując do Egiptu.

Egipt | Sfinks na tle Piramid w Gizie
Egipt | Sfinks na tle Piramid w Gizie (by rodeime )

Memfis wraz z nekropolą

Miasto na listę UNESCO wpisane zostało w 1979 roku. W okresie Starego Państwa, Memfis było stolicą Egiptu. Dziś ze starożytnego miasta pozostało niewiele. W muzeum na otwartej przestrzeni, można podziwiać posągi Faraona, Sfinksa, kolosa Ramzesa II.

Nekropola memficka, obejmuje swym zasięgiem przestrzeń ponad 30 km – od Dahszur, przez Sakkare, Abusir, Abu Gurab i Gizę po Abu Roasz. Znajdują się tu grobowce władców z różnych dynastii, a także groby prywatne i świątynie. Najchętniej odwiedzany przez turystów kompleks piramid w Gizie jest jednym z siedmiu cudów starożytnego świata.

Starożytne Teby z nekropolą

Teby na listę UNESCO wpisane zostały w 1979 roku. Dobrze zachowały się: świątynia Amona w Karnaku i pałac w Luksorze. Do najważniejszych zabytków Nekropoli Królewskiej w Tebach Zachodnich zaliczyć można Dolinę Królów – tu znajdują się groby władców Nowego Państwa, Dolinę Królowych – z grobowcami królewskich małżonek, świątynię Ramzesa II, zwaną Ramasseum, świątynię Hatszepsut, dwa ogromnych rozmiarów posągi tzw. kolosy Memnona. Dobrze zachowały się również świątynia i pałac w Luksorze i Karnaku.

Egipt | Świątynia Ramzesa II - Ramasseum
Egipt | Świątynia Ramzesa II - Ramasseum (by dalbera )

Zabytki Nubii od Abu Simbel do File

Obszar wpisany na listę UNESCO w 1979 roku. W Abu Simbel znajduje się kompleks świątynny, wybudowany za panowania Ramzesa II. Przy wejściu do większej świątyni podziwiać można cztery olbrzymie posągi Ramzesa II – tzw. Kolosy. Na wyspie File znajdowała się świątynia Izydy. Oba zabytki dzięki UNESCO zostały przeniesione ze swoich pierwotnych miejsc, by ochronić je przed zatopieniem.

Egipt | Świątynia w Abu Simbel
Egipt | Świątynia w Abu Simbel (by archer10 )

Muzułmański Kair

Kair to najstarsze, muzułmańskie miasto – powstało w X wieku. Turyści podziwiać tu mogą zabytkowe meczety, łaźnie, madrasy oraz fontanny. Od roku 1979 Muzułmański Kair widnieje na liście UNESCO.

Egipt | Panorama miasta Kair
Egipt | Panorama miasta Kair (by holger-wirth )

Abu Mena

Abu Mena to pozostałości starożytnego miasta, leżącego niedaleko Aleksandrii. Miasto powstało w pobliżu grobu św. Menasa, który zmarł ok. 300 roku i do którego przybywały liczne pielgrzymki. W pierwszej kolejności powstała świątynia, a w późniejszym czasie pojawiły się ulice i sklepy. Obecnie w Abu Mena funkcjonuje klasztor koptyjski. Od 1979 roku Abu Mena widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Egipt | Ruiny miasta Abu Mena
Egipt | Ruiny miasta Abu Mena (by isawnyu )

Klasztor Świętej Katarzyny u podnóża góry Synaj

Na listę UNESCO wpisany w roku 2002. Klasztor stoi na półwyspie Synaj w miejscowości Święta Katarzyna. Budowla powstała w 527 roku i jest najstarszym klasztorem chrześcijańskim. Obecnie klasztor zamieszkują mnisi, jednak niektóre jego pomieszczenia zostały udostępnione dla zwiedzających, m.in. dziedziniec ze Studnią Mojżesza, Kościół Przemienienia, Kaplica Krzewu Gorejącego, Kaplica św. Tryfona, Galeria Klasztorna.

Egipt | Klasztor Świętej Katarzyny u stóp Góry Synaj
Egipt | Klasztor Świętej Katarzyny u stóp Góry Synaj (by argenberg )

Wadi al-Hitan - Dolina Wielorybów

W tej dolinie, położonej ok. 70 km na południowy zachód od oazy Faajjum w XIX wieku dokonano odkrycia licznych szkieletów morskich ssaków z okresu eocenu. W 2005 roku Dolinę wpisano na listę UNESCO.

Egipt | Szkielet z doliny Wadi al-Hitan
Egipt | Szkielet z doliny Wadi al-Hitan (by further_to_fly )

Dodaj komentarz ...