El-Gouna

03 sierpień 2016.

119
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
El-Gouna0 out of 50 based on 0 voters.


El-Gouna (Al-Dżuna) to luksusowy, nowoczesny kurort, położony na Riwierze Morza Czerwonego we wschodniej części Egiptu. Słynie z wysoko rozwiniętej infrastruktury turystycznej, a specjalizuje się szczególnie w rozmaitych sportach wodnych.

Egipt | El-Gouna – kurort na Riwierze Morza Czerwonego
Egipt | El-Gouna – kurort na Riwierze Morza Czerwonego (by zolakoma )

El-Gouna – lokalizacja 

El-Gouna jest położona 22 km na północ od międzynarodowego lotniska w Hurghadzie i ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego na przestrzeni 10 km. Kurort powstał w 1990 r. specjalnie na potrzeby turystyki. Należy on do osób prywatnych.

Wenecja Afryki

Miasto łączy w sobie tradycyjną architekturę egipską z nowoczesnymi rozwiązaniami architektury europejskiej.

Projektantami zabudowy miasta są ojcowie Euro Disneylandu – Gene Bates i Fred Couples, natomiast liczne budynki są dziełami amerykańskiego architekta Michaela Gravesa oraz Włocha Alfredo Freda.

Miasto otrzymało liczne nagrody za swoje przepiękne, gustowne rozwiązania architektoniczne. W miejski krajobraz wspaniale wpisują się również liczne wysepki oraz laguny.

Przez miasto przepływa sieć kanałów wodnych, ponad którymi w licznych miejscach przerzucono niewielkie kamienne mostki. Kanały te pozwalają wielu osobom na posiadanie skrawka plaży w głębi lądu, przed własnym domem. Architekt sieci kanałów wyraźnie inspirował się Wenecją.

Egipt | W miejski krajobraz Al-Dżuny wspaniale wpisują się liczne wysepki oraz laguny
Egipt | W miejski krajobraz Al-Dżuny wspaniale wpisują się liczne wysepki oraz laguny (by zolakoma )

Atrakcje kurortu

Miasto jest bogate i nowoczesne. Znajduje się tu 18 luksusowych hoteli, pola golfowe, kasyno, dobrze wyposażony szpital, kino pod gołym niebem, niewielkie prywatne lotnisko dla lotów czarterowych, wiele barów, restauracji i kawiarni z klimatyczną, arabską muzyką, i wreszcie trzy piękne mariny, które zdolne są przyjąć nawet największe jachty.

Sporty wodne i nie tylko

Do El-Gouny udają się na wczasy liczni amatorzy nurkowania i sportów wodnych. Położone blisko linii brzegowej rafy koralowe to nie lada atrakcja dla nurków. Miejsca do nurkowania znajdują się zarówno od strony brzegu, jak i na wyspie Zeituna. Szkółki nurkowania oferują lekcje dla początkujących pod okiem doświadczonych instruktorów.

Niestety, niektóre rafy koralowe w pobliżu El-Gouny zostały uszkodzone w czerwcu 2010 roku w wyniku wycieku ropy z tankowca.

W El-Gounie istnieje możliwość uprawiania windsurfingu, kitesurfingu, narciarstwa wodnego czy parasailingu.

Egipt | Kitesurfing w El-Gouna
Egipt | Kitesurfing w El-Gouna (by dblys )

Miasto jest jednak interesujące nie tylko dla wielbicieli sportów wodnych czy golfa. Zachwyca wyjątkową architekturą, oferuje kilka interesujących miejsc do obejrzenia i zapewnia różnorodne rozrywki.

Jest tu koptyjski kościół pod wezwaniem Św. Marii i Archaniołów, niewielkie muzeum, tor go-kartowy, akwarium, korty tenisowe, miejsce do paintballa, stadnina koni i boisko do piłki nożnej. Są również place zabaw dla dzieci.

Plaże w El-Gouna

Dla zmęczonych sportem i zwiedzaniem czyste plaże oferują ciepło, spokój, złocisty piasek i odpoczynek przy szumie morza. Zwłaszcza, że El-Gouna nie należy do gwarnych, tłocznych kurortów. Jej atmosfera jest bardziej kameralna.

Na terenie El-Gouny rozciągają się dwie główne plaże. Pierwsza z nich to Mangroovy Beach. Druga – Zeituna Beach – znajduje się na wyspie Zeituna, położonej niedaleko brzegu.

Egipt | Wody otaczający Al-Dżunę (El-Gouna) skrywają prawdziwe cuda natury
Egipt | Wody otaczający Al-Dżunę (El-Gouna) skrywają prawdziwe cuda natury (by Al@in76 )

Dodaj komentarz ...