Klimat Egiptu

25 maj 2015.

82
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Klimat Egiptu4.00 out of 50 based on 4 voters.


Egipt kojarzy nam się przede wszystkim ze skąpanymi w gorącym słońcu piramidami i czekoladową opalenizną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż w Egipcie mamy do czynienia z aż czterema strefami klimatycznymi.

Egipt | Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego
Egipt | Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego (by Amanda Rynes)

Zróżnicowanie klimatyczne Egiptu

Na wybrzeżu, w pobliżu Aleksandrii, występuje klimat śródziemnomorski, okolice Kairu objęte są klimatem półpustynnym, Dolinę Nilu charakteryzuje klimat umiarkowany, zaś południową część kraju – klimat pustynny.

Ogólnie rzecz ujmując, Egipt znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, skrajnie suchego. Gdyby nie Nil, Egipt prawdopodobnie stałby się krajem całkowicie pustynnym i bezludnym.

Opady

Roczna suma opadów jest minimalna i nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Na południu kraju deszcz występuje raz na kilka lat, zaś na północy suma opadów atmosferycznych w ciągu roku wynosi 30 mm. Wyłącznie na wybrzeżu Egiptu suma opadów jest znacznie wyższa i utrzymuje się w granicach od 50 do 150 mm na rok, zaś w okolicach samej Aleksandrii – średnio 200 mm na rok. Półwysep Synaj nawiedzają obfite, aczkolwiek krótkotrwałe deszcze i to zaledwie 1-2 razy w ciągu roku.

Egipt | Egipskie lato jest ekstremalnie gorące i suche
Egipt | Egipskie lato jest ekstremalnie gorące i suche (by archer10)

Życiodajna dolina Nilu

Poza doliną Nilu klimat Egiptu nie sprzyja tworzeniu osad ludzkich. Jest on skrajnie nieprzyjazny człowiekowi.

Temperatura

Lato, czyli okres od maja do października, jest w Egipcie ekstremalnie gorące i suche, zaś wiosną wieje gorący pustynny wiatr, który niesie ze sobą pustynny pył i burze piaskowe.

Klimat Egiptu charakteryzują znaczne amplitudy temperatur rocznych i dobowych. Latem temperatura w nocy gwałtownie spada (wybierając się na letnie wakacje nie należy więc rezygnować z zabrania cieplejszych ubrań!). Najwyższe temperatury występują w lipcu i wynoszą średnio od 26°C na północy do 33°C na południu. Z kolei najniższe temperatury odnotowuje się styczniu, odpowiednio – od 11°C do 17°C. Zima w Egipcie trwa od listopada do kwietnia.

Co ciekawe, w delcie Nilu oraz na wybrzeżu północnym mogą pojawić się w styczniu obfite opady śniegu.

Egipt | Poza doliną Nilu klimat Egiptu nie sprzyja zakładaniu osad
Egipt | Poza doliną Nilu klimat Egiptu nie sprzyja zakładaniu osad (by zolakoma )

Dodaj komentarz ...