Położenie i warunki naturalne

23 luty 2014.

87
com_content.article
(6 razy zagłosowano, średnia ocena 3.67 na 5)
Położenie i warunki naturalne3.67 out of 50 based on 6 voters.


Egipt jest państwem ulokowanym dość nietypowo, po części w Afryce,  po części w Azji, graniczącym z Izraelem, Libią i Strefą Gazy. Głównymi regionami Egiptu są Dolina oraz Delta Nilu, nazywane Wielką Oazą. Mimo iż zajmują one jedynie 3% powierzchni kraju, to właśnie tu mieszka ok. 98% jego mieszkańców.

Egipt | Lazurowy błękit Morza Czerwonego
Egipt | Lazurowy błękit Morza Czerwonego (by lori4sa)

Kotlina Libijska

Większa część Egiptu należy do Kotliny Libijskiej. Na północy ogranicza ją Wyżyna Libijska, na południowym zachodzie – masyw Uweinat, na wschodzie zaś – Próg Czerwonomorski. Znaczna część osiedli, od początków istnienia kraju, skupia się w niewielkim oddaleniu od Nilu – najdłuższej afrykańskiej rzeki. 

W dolinie Nilu

Olbrzymia delta Nilu liczy aż 22 tys. km2 powierzchni. Obszar  ten ulega nieustannemu poszerzaniu poprzez osadzanie się materiału niesionego przez wody rzeki.

Po obu stronach Nilu rozciągają się pustynie – Zachodnia i Wschodnia. Pustynia Zachodnia stanowi część Sahary i zajmuje aż 3/5 powierzchni Egiptu, pełna jest oaz. Pustynia Wschodnia zajmuje 25% powierzchni kraju i jest skalistym płaskowyżem poprzecinanym głębokimi dolinami z wodami okresowymi, tzw. uedi.

Egipt | Widok ze szczytu Góry Synaj
Egipt | Widok ze szczytu Góry Synaj (by getye1)

Półwysep Synaj

Charakterystyczną krainą geograficzną Egiptu jest także Półwysep Synaj – skalista wyżyna. Jedynie niewielka jej część to teren górzysty z najwyższym szczytem – Górą św. Katarzyny (2637 m n.p.m.).

Wybrzeże

Wybrzeża Egiptu są trudno dostępne i słabo rozwinięte. Wybrzeże Morza Śródziemnego obfituje w mielizny, natomiast wybrzeże Morza Czerwonego to głównie skaliste brzegi i rafy koralowe.

Klimat

Większą część kraju cechuje klimat zwrotnikowy suchy. Niewielkie opady ograniczają się do wąskiego pasa Nadbrzeża Śródziemnomorskiego, na pozostałym terenie zdarzają się nawet raz na kilka lat. Wiosną wieją suche, gorące wiatry – chamsiny, wywołujące burze piaskowo-pyłowe.

Egipt | Na wodach Nilu
Egipt | Na wodach Nilu (by eviljohnius )

Dodaj komentarz ...