Kwiat lotosu – symbol Egiptu

14 czerwiec 2017.

233
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 4.67 na 5)
Kwiat lotosu – symbol Egiptu4.67 out of 50 based on 3 voters.


Kwiat lotosu, to po papirusie kolejny ważny symbol starożytnego Egiptu. Podczas gdy papirus symbolizował Dolny Egipt, lotos był symbolem Górnego. Kwiat ten miał ogromne znaczenie dla starożytnych mieszkańców Egiptu. Jego wizerunek stanowił popularny motyw na przedmiotach codziennego użytku, a także w sztuce i architekturze egipskiej.

Egipt | Niebieski lotos
Egipt | Niebieski lotos (by opalsson )

Lotos

Egipski lotos to kwitnąca roślina z rodziny Nymphaeaceae, czyli powszechnie znana lilia wodna. Kwiaty te występują w różnych częściach wschodniej Afryki i południowo wschodniej Azji. W Egipcie rosną trzy gatunki lotosu – biały Nymphaea lotus, niebieski Nymphaea cerulea oraz różowy Nelumbo nucifera.

Symbolika kwiatu

Ze względu na swoją zdolność rozkwitania za dnia, zamykania się w nocy i znikania pod powierzchnia wody, lotos stał się symbolem odrodzenia i kreacji. Symbolizował czystość, regenerację i moc uzdrawiania. Według mitologi egipskiej kwiat ten symbolizował słońce oraz jego zdolność do reinkarnacji.

Powiązane bóstwa

Kwiat lotosu związany był z kultem wielu bóstw m.in. Ozyrysa (jako symbol odrodzenia), boga Nefertum, który był uważany za bóstwo medycyny, uzdrowienia oraz piękna i perfum. Ukazywano go z koroną w formie kwitnącego lotosu, lub jako dziecko kroczące na lotosie. Kolejnym bóstwem powiązanym z lotosem była bogini miłości, magii i uzdrowienia – Hathor. Jej kwiatem był niebieski lotos. Jako symbol solarny, lotos, związany był z bóstwem Atum-Ra.

Egipt | Olejek z lotosu był m.in.. składnikiem perfum
Egipt | Olejek z lotosu był m.in. składnikiem perfum (by floffimedia )

Zastosowanie kwiatów

Starożytni Egipcjanie wykorzystywali kwiat lotosu na wiele sposobów – w kuchni,  jako afrodyzjak, środek leczniczy, kobieca ozdoba czy składnik perfum. Biały lotos wykorzystywany był podczas obrzędów pogrzebowych, tworzono z niego girlandy. Kwiat ten stanowił również najbardziej rozpowszechnioną i popularną formę ofiary, składanej w świątyni. W medycynie kwiaty wykorzystywano jako jeden z wielu składników leku na ból głowy, gorączkę. Olejek z lotosu stosowany był jako dodatek do kąpieli oraz do masażu. Olej z lotosu był także najprawdopodobniej jednym z olei, wykorzystywanych przy mumifikacji zmarłych. Z główek kwiatów moczonych w winie sporządzano specjalny trunek, spożywany później na bankietach i festiwalach. Z nasion wyrabiano mąkę na chleb.

Amulet

Kwiat lotosu stanowił również amulet – nasiona i strąki wykorzystywane były jako antidotum na zaklęcia miłosne, a fragment kwiatu, noszony przy sobie, zapewniał bożą łaskę i pomyślność. Kobiety podczas porodu miały przy sobie amulet przedstawiający boginię Heket pod postacią żaby siedzącej na lotosie.

Egipt | Nymphaea lotus
Egipt | Nymphaea lotus (by llee_wu )

Perfumy

Egipcjanie wierzyli, że zapach pochodził od bogów. Perfumy przyrządzane z dodatkiem olejku z lotosu, wykorzystywano podczas różnego rodzaju rytuałów i ceremonii. Dodawano je zarówno do kosmetyków jak i leków i maści.

Lotos w sztuce egipskiej

Motyw lotosu można odnaleźć na wielu przykładach ze sztuki i architektury egipskiej. Przedstawienie niebieskiego lotosu i papirusu zdobią kapitele kolumn i filarów. Wizerunek kwiatu lotosu widnieje również na malowidłach, pochodzących z grobowców, na papirusach, tronach i  nakryciach głowy faraonów. Lotos zdobił także wiele przedmiotów codziennego użytku jak biżuterię, misy, naczynia na perfumy i lustra z brązu. Na glazurowanych naczyniach do wina zauważyć można wizerunek bogini Hathor w otoczeniu kwiatów lotosu.

Egipt | Kapitel z dekoracją w formie kwiatów lotosu i papirusu
Egipt | Kapitel z dekoracją w formie kwiatów lotosu i papirusu (by isawnyu )

Dodaj komentarz ...