Oko Horusa

01 lipiec 2015.

226
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Oko Horusa5.00 out of 50 based on 1 voters.


Jeden z najważniejszych symboli egipskich, znany również jako Oko Ra (Córka Ra), Udżat, utożsamiany z boginią Wadżet (kobra) i powiązany z mnóstwem innych bóstw, jak Hathor, Bast, Sekhmet, Mut czy Tefnut. Starożytni Egipcjani przypisywali mu ochronne i uzdrawiające moce.

Egipt | Amulet przedstawiający oko Horusa
Egipt | Amulet przedstawiający oko Horusa (by wikimediacommons )

Jak wygląda oko Horusa?

Oko Horusa przedstawia stylizowane ludzkie oko wraz z brwią, patrzące na wprost i ozdobione charakterystycznymi znakami, występującymi wokół oczu sokoła - symbolu Horusa. Zazwyczaj jest to prawe oko, choć przedstawiane również lewe. Miało to najprawdopodobniej związek z mitem, według którego słońce (Ra) jest prawym okiem, a księżyc (Toth) lewem okiem Boga Nieba Horusa.

Mit związany z okiem Horusa

Według mitu Horus, stracił lewe oko (księżyc) w pojedynku z Setem, który zabił jego ojca Ozyrysa. Oko, które zostało porwane na sześć kawałków, znalazł Thoth (bóg magii i mądrości) i naprawił je za pomocą magii. Mit, wiec bezpośrednio nawiązuje do faz księżyca, kiedy to księżyc niejako znika z nieba, by ponownie się odrodzić. Thoth oddał oko Horusowi, który następnie ofiarował je zmarłemu ojcu przywracając go tym samym do życia.

Egipt | Oko Horusa ma postać stylizowanego ludzkiego oka
Egipt | Oko Horusa ma postać stylizowanego ludzkiego oka (by jankunst )

Amulet i symbolika

Dla Egipcjan oko Horusa było symbolem życia i odrodzenia. Wierzono, że posiada ono uzdrawiającą i opiekuńczą moc. Wykonane z niebieskiego lub zielonego fajansu lub kamieni półszlachetnych amulety, wykorzystywane były zarówno przez żywych jak i służyły podczas obrzędów pogrzebowych. Amulet ten kładziony był w czasie mumifikacji na bandażach, nad miejscem gdzie znajdowała się rana po usuniętym organie. Wierzono bowiem, że uszkodzenie ciała przynosiło zmarłemu pecha, znak ten miał więc temu zapobiec. Symbol ten często wykorzystywany był jako element dekoracyjny w biżuterii (złotej, srebrnej, z drewna, porcelany, lapis lazuli, karneolu), by zapewnić noszącemu bezpieczeństwo, zdrowie, mądrość i dobrobyt.

W Starożytnym Egipcie używany był również jako miara przy pomiarze składników leków i pigmentów.

Oko Horusa podzielone jest na 6 części, co odpowiada 6 kawałkom, na które według mitu,  zostało rozerwane boskie oko. Każdy kawałek odpowiadać ma innemu zmysłowi.

Egipt | Egipski bóg Horus przedstawiany był jako mężczyzna z głową sokoła, lub sokół
Egipt | Egipski bóg Horus przedstawiany był jako mężczyzna z głową sokoła, lub sokół (by savingfutures )

Dodaj komentarz ...