Pamiątki i napiwki – czyli kupowanie w Egipcie

21 maj 2015.

203
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Pamiątki i napiwki – czyli kupowanie w Egipcie0 out of 50 based on 0 voters.


Plagą egipskich sklepów i straganów z pamiątkami są produkty „Made in China”. Odkrycie tego typu inskrypcji na spodzie zakupionej figurki po powrocie do domu na pewno nie będzie miłą niespodzianką, dlatego uważnie sprawdźmy każdą rzecz zanim zapłacimy sprzedawcy.

Egipt | Właściciel lokalnego sklepiku
Egipt | Właściciel lokalnego sklepiku (by spinkney )

Pamiątki – co warto przywieźć, czego się wystrzegać

Warto oddalić się od najbardziej ruchliwych ulic oraz głównych „traktów” bazaru; w mniej uczęszczanych miejscach mogą na nas czekać piękne przykłady rękodzieła, za które warto zapłacić więcej niż za tandetę. Materiałem na ręcznie wykonywane figurki egipskie są miejscowe kamienie i minerały.

Piękną pamiątką z Egiptu jest złota lub srebrna biżuteria, najlepiej z motywami staroegipskimi lub arabskimi. Złoto jest w Egipcie tańsze niż w Europie. Podczas zakupu biżuterii należy sprawdzić próbę wyrobu, bo sprzedawca zachwala pierwszą jakość swych produktów nawet w przypadku biżuterii pozłacanej.

Równie popularne jak biżuteria są arabskie perfumy. Egipt oferuje duży wybór zapachów, a oryginalne arabskie perfumy pozostawiają na skórze zapach dłużej niż wiele czołowych marek zachodnich. Tak samo jak w przypadku innych wyrobów, wystrzegajmy się taniej tandety.

Specjalnie dla Was stworzyliśmy jedyną w swoim rodzaju listę (pamiątkowych) zakupów.

Egipt | Jeśli nie mamy zamiaru niczego kupować, nie wchodźmy do sklepu ani nie przystawajmy obok straganu, aby obejrzeć wystawione rzeczy
Egipt | Jeśli nie mamy zamiaru niczego kupować, nie wchodźmy do sklepu ani nie przystawajmy obok straganu, aby obejrzeć wystawione rzeczy (by tierecke )

Bakszysz

Słowo „bakszysz” weszło do polszczyzny z języka perskiego za pośrednictwem tureckiego. U nas nabrało cech negatywnych i kojarzy się z łapówką. Nie odpowiada to znaczeniu tego słowa na Bliskim Wschodzie, gdzie oryginalnie jest to napiwek bądź dobrowolna jałmużna.

Dawanie bakszyszu za wykonaną usługę czy jako wyraz uznania dla sprzedawcy jest głęboko zakorzenione w kulturze krajów muzułmańskich. W Egipcie bakszysz stanowi główne źródło zarobku wielu pracowników hoteli, zatrudnionych przy obsłudze pokoi czy noszeniu bagaży gości.

Egipt | Napiwki szczególnie mile widziane są w hotelach
Egipt | Napiwki szczególnie mile widziane są w hotelach (by i_love_naples )

Napiwek ofiarowujemy obsłudze hotelu, kelnerowi w restauracji czy sprzedawcy, z którym utargowaliśmy korzystną cenę za interesujące na wyroby. Bakszysz w formie kilku dolarów włożonych do paszportu podawanego recepcjoniście jest najszybszą formą zamiany nieodpowiadającego nam pokoju na lepszy.

Należy natomiast być uczulonym na bakszysze w miejscach szczególnie popularnych wśród turystów. W tym wypadku skojarzenie z łapówką wydaje się być bardziej uzasadnione, gdyż żądań bakszyszu można się spodziewać w związku z każdą usługą czy też nawet za coś, co wydaje się nam być w sposób oczywisty darmowe. Nie zdziwmy się, gdy uliczny kot, któremu zrobiliśmy zdjęcie, nagle znajdzie właściciela domagającego się kilku funtów w ramach „praw autorskich”.

Egipt | Uliczny kot w ciągu chwili może znaleźć właściciela domagającego się malej zapłaty za zgodę na zrobienie zdjęcia jego pupilowi
Egipt | Uliczny kot w ciągu chwili może znaleźć właściciela, domagającego się malej zapłaty za zgodę na zrobienie zdjęcia jego pupilowi (by jonahbettio )

Przydatne wskazówki

Przed wyruszeniem na zakupy pamiętajmy, że wielu sprzedawców będzie nas próbowało z uśmiechem na ustach „naciąć”, podając zawyżone ceny lub zachwalając tandenty produkt. Jest to powszechna praktyka, nie uważana za nieetyczną; warto więc przyjąć postawę akceptacji i po prostu dokonywać zakupów z rozwagą, oglądając każdy oferowany produkt.

Jeśli nie mamy zamiaru czegoś kupować, nie wchodźmy do sklepu ani nie przystawajmy obok straganu, aby obejrzeć wystawione rzeczy. Sprzedawca jest zawsze czujny i dla niego oczywistym jest, że jakiekolwiek zainteresowanie oznacza zamiar kupna.

Egipt | Regularne odwiedzanie danego sprzedawcy szybko pozwoli nam uzyskać status stałego klienta i pomoże w negocjacji cen
Egipt | Regularne odwiedzanie danego sprzedawcy szybko pozwoli nam uzyskać status stałego klienta i pomoże w negocjacji cen (by tierecke )

Nie unikniemy nagabywania sprzedawców nawet nie rozglądając się na boki; nauczmy się po prostu ignorować nieustanne zachęty i nawoływania.

Warto zauważyć, że regularne uczęszczanie do tego samego miejsca (czy będzie to lokalne biuro, w którym wykupujemy wycieczki, czy też bar lub kawiarnia) przyprawi nam status stałego klienta i pomoże w regularnym obniżaniu cen.

Warto mieć przy sobie zawsze drobne, bo Egipcjanie nie lubią wydawać reszty z funtów, a z dolarów po prostu jej nie wydają.

Dodaj komentarz ...