Z dzieckiem do Egiptu

22 marzec 2017.

161
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Z dzieckiem do Egiptu5.00 out of 50 based on 1 voters.


Gdy za oknem chłodna jesień, wieje wiatr i zacina drobny deszcz, aż strach pomyśleć o wyjściu na ulicę. Właśnie wtedy dzieci nudzą się najbardziej. A może by tak zapewnić im trochę słońca i uciec przed szarugą nad brzeg ciepłego morza? Odpowiedź nasuwa się sama: Egipt!

Egipt | Mały urlopowicz w Safadży
Egipt | Mały urlopowicz w Safadży (by schtanzerl )

W rzeczywistości tylko kilka godzin lotu dzieli nas od starożytnego kraju faraonów – fascynującego Egiptu. Tam ciepły klimat panuje przez cały rok, tam czekają na nas zachody słońca nad bezkresną pustynią, zielone oazy, bezcenne zabytki, przyjaźni i gościnni ludzie...

Który kurort wybrać na miejsce wypoczynku z dzieckiem?

Jeśli dzieci są jeszcze całkiem maleńkie, lepiej nie wybierać za cel naszej egipskiej podróży Kairu, Luksoru czy piramid w Gizie – to byłoby dla nich zdecydowanie zbyt męczące i uciążliwe z powodu upału.

Lepiej wybrać owiane lekką bryzą morskie wybrzeże. Dwa najbardziej znane kurorty Egiptu – Hurghada i Szarm el-Szejk zapewnią komfortowy, rodzinny pobyt w licznych hotelach o wysokim standardzie. Przestronne pokoje wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria, obszerne hotelowe tereny zielone z dziecinnymi basenami, placami zabaw i miniklubami, idealnie nadają się do rodzinnego wypoczynku z dzieckiem.

W Hurghadzie na podróżujących rodziców z dziećmi czekają przepiękne piaszczyste plaże. Nie ma tam raf koralowych ani silnych prądów przybrzeżnych, jest za to piasek z łagodnym zejściem do morza. Nawet całkiem małe dzieci mogą bawić się i biegać po czystym piasku  bez ryzyka, że poranią nogi.

Za to w Szarm el-Szejk, nie oddalając się od hotelowej plaży, można pokazać dziecku różnorodność podwodnego świata, różnobarwne koralowce, przeróżne ryby i wszystkie możliwe morskie stworzenia. Nawet dzieci w wieku 4-5 lat, z maską, rurką i płetwami, mogą poznawać mieszkańców morza w odległości kilku metrów od brzegu.

Egipt | Maluchy na pustyni
Egipt | Maluchy na pustyni (by CairoCarol )

Lekcja historii

Rodzice z dziećmi w wieku szkolnym mogą skorzystać z bogatej oferty interesujących wycieczek. Oczywiście warto zobaczyć na własne oczy takie perły Egiptu, jak starożytne miasta – Kair i Luksor, słynne piramidy i Sfinksa oraz Dolinę Królów. Warto wówczas myśleć przyszłościowo i zanotować wszelkie najciekawsze informacje, zrobić interesujące zdjęcia samych zabytków i ich wnętrz, nagrać filmik itp., aby dziecko po powrocie z wakacji mogło urozmaicić lekcję o historii starożytnej (żaden obrazek w książce nie odda bowiem rzeczywistych wrażeń).

Hotel do zamieszkania z dzieckiem

Wybierając się na wypoczynek z dzieckiem trzeba wiedzieć o hotelu wszystko. Jakie pokoje oferuje, jak daleko położony jest od morza, jaką dysponuje plażą, itp.

Latem w Egipcie (podobnie jak w wielu innych gorących krajach) ostatnie piętro budynku może się silnie nagrzewać. Warto więc mieć to na uwadze podczas przydzielania pokoju.

Morze może być rzeczywiście blisko, ale wejście na plażę bywa położone daleko (trzeba uściślić to przed wyjazdem). Sąsiedztwo kutrów i innych łodzi motorowych zwiększa ryzyko kąpieli w wodzie z domieszką mazutu.

Warto sprawdzić czy hotelowa restauracja dysponuje krzesełkiem do karmienia i dziecięcym menu.

Egipt | Tak w Egipcie mali podróżnicy spędzają czas w grudniu
Egipt | Tak w Egipcie mali podróżnicy spędzają czas w grudniu (by Matlock-photo )

Co zabrać na urlop w trosce o zdrowie dziecka?

Warto rozważyć różne scenariusze i zabrać ze sobą wszystko, co niezbędne na wypadek: gorączki, zatrucia pokarmowego, bólu zęba, oparzenia słonecznego, ukąszeń owadów itp.

Ale najważniejsze, to być nastawionym pozytywnie (wszak dzieci doskonale wyczuwają nasze nastroje) – zrelaksowany rodzic, to zrelaksowane, a tym samym bardziej odporne na wszelkie zdrowotne niespodzianki dziecko.

Jakie rzeczy dla dziecka wziąć ze sobą do Egiptu?

Na pewno odpowiednią ilość wszelkich koszulek, spodenek, skarpetek, czapeczek i filtrów do ochrony przed słońcem, a poza tym szampon dla dziecka i mydło, szczoteczkę do zębów, łyżeczkę, kubek i talerzyk. Pampersy można kupić na miejscu – zajmują zbyt dużo miejsca w bagażu.

Zabawki: nie starajcie się zabrać wszystkich z domu, w hotelach na placach zabaw dla dzieci jest zwykle nie brakuje zabawek.

Egipt | Miejscowe dzieci świetnie radzą sobie z upałem, my nasze maluchy musimy dobrze chronić przed gorącym egipskim słońcem
Egipt | Miejscowe dzieci świetnie radzą sobie z upałem, my nasze maluchy musimy dobrze chronić przed gorącym egipskim słońcem (by stefanmuntwyler )

Jedzenie dla dziecka

Jeśli mama karmi dziecko piersią, to można z góry uważać wyjazd za udany. Wówczas to omija rodziców wiele problemów. Jeśli nie – trzeba przezwyciężyć pewne trudności.

Podstawowy problem to woda. Jaka by ona nie była, wszędzie jest różna, a żołądek jeden. Dzieci trzeba przyzwyczajać powoli, początkowo dawać tylko „swoją” wodę, a potem stopniowo mieszać ją z miejscową. Kupując wodę butelkowaną zwracajcie uwagę, czy jest fabrycznie szczelnie zamknięta (nieświeża, albo z kranu może poważnie zaszkodzić).

Zapasów jedzenia nie warto ze sobą wozić, gdyż wszystko można kupić na miejscu. Ważne, aby do nowego jedzenia przyzwyczajać się stopniowo. Niektóre egipskie restauracje dysponują specjalnym dziecięcym menu.

Dodaj komentarz ...