Kair i okolice

08 luty 2017.

143
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Kair i okolice0 out of 50 based on 0 voters.


Kair położony jest w północnym Egipcie, nad Nilem, niedaleko punktu, w którym rzeka zaczyna tworzyć deltę. Z powodu ciągłych wędrówek ludności trudno jest oszacować populację Kairu. Liczbę stałych mieszkańców ocenia się na 6,76 mln, zaś całej aglomeracji – na ponad 17 mln.

Egipt | Kair leży na samym wierzchołku trójkąta, jaki tworzy delta Nilu
Egipt | Kair leży na samym wierzchołku trójkąta, jaki tworzy delta Nilu (by Bakar_88 )

Na tropie starożytnych zabytków

Aglomeracja Kairu to stolica oraz jej miasta satelickie. Należą do nich nowe miejscowości, takie jak Nowy Kair, Madinat as-Sadis min Uktubar (Miasto 6 października) czy Maadi, ale także te słynące z zabytków starożytności, jak np. Giza, w której znajdują się monumentalne piramidy oraz rzeźba Sfinksa.

 

Niedaleko Kairu (w odległości ok 20 km na południe) leży Memfis – jedno z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, z którego do dziś przetrwały jedynie ogromne posągi Ramzesa II i alabastrowa rzeźba sfinksa. Więcej zabytków przetrwało w Sakkarze, Dahszur i Abusir. W Abu Gurab zobaczymy dwie świątynie solarne z czasów V dynastii (jedna z nich jest dobrze zachowana), a w Abu Roasz piramidę Dżedefre, syna Cheopsa.

Egipt | Giza wchodzi w skład aglomeracji Kairu
Egipt | Giza wchodzi w skład aglomeracji Kairu (by yourdon )

Stolica Egiptu

Stolica Egiptu to jedna z największych metropolii na świecie. Nazywana jest "Miastem Tysiąca Minaretów". To tutaj powstał pierwszy w Afryce meczet, znajduje się tu również najsłynniejsza w świecie muzułmańskim uczelnia – Al-Azhar.

Kair został założony w X w. n.e. przez kalifów z dynastii Fatymidów, w obrębie miasta znajdują się jednak także ślady wcześniejszych zabudowań: rzymskich i koptyjskich. Kair wchłonął również pierwszą stolicę arabskiego Egiptu – Fustat.

Stolica Egiptu jest obowiązkowym punktem dla miłośników starożytności m. in. ze względu na Muzeum Egipskie, w którym znajdziemy najbogatszą na świecie kolekcję staroegipskich eksponatów.

Egipt | Memfis położone jest w odległości ok. 20 km na południe od Kairu
Egipt | Memfis położone jest w odległości ok. 20 km na południe od Kairu (by argenberg )

Dodaj komentarz ...