Luksor

02 luty 2012.

85
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Luksor5.00 out of 50 based on 1 voters.


Jednym z ważniejszych miast współczesnego Egiptu jest Luksor, leżący w południowej części państwa, na prawym brzegu Nilu. Ten popularny dziś ośrodek turystyczny zamieszkuje ponad 150 tysięcy osób. To tu w starożytności rozciągała się południowa część Teb. Od części północnej, zwanej dziś Karnak (dawniej Opet-reset czyli Harem Południowy), oddziela ją kanał.

Egipt - Luksor | Świątynia Hatszepsut
Egipt - Luksor | Świątynia Hatszepsut (by alh1)

Luksor czy Teby?

Warto wiedzieć o tym, że dzisiejszy Luksor i jego okolice wraz z nekropoliami na zachodnim brzegu Nilu, stanowiły niegdyś potężny zespół miejski o nazwie Teby.

Świątynie

Główną atrakcją Luksoru i Karnaku są olbrzymie ruiny kompleksów świątyń starożytnych. Znajduje się tu słynna Świątynia Luksorska (zwana również Świątynią Narodzin Amona) z czasów Amenhotepa III, a także warte uwagi Muzeum Luksorskie.

Po drugiej stronie kanału ciągnie się zaś kompleks świątynny w Karnaku. Obie świątynie łączy aleja procesyjna, przy której stoją sfinksy z głowami baranów – zwierząt poświęconych Amonowi. W czasach rzymskich tereny świątynne przekształcone zostały w obóz wojskowy, natomiast jeszcze później chrześcijanie używali ich do własnych celów sakralnych.

Dolina Królów

W Luksorze turyści podziwiać mogą całe bogactwo posągów z najdawniejszych okresów historii Egiptu oraz położoną na zachodnim brzegu Nilu Dolinę Królów – nekropolę starożytnych Teb, będącą miejscem spoczynku faraonów od XVIII do XX dynastii.

Egipt - Luksor | W Luksorze turyści podziwiać mogą całe bogactwo zabytków architektury i sztuki z najdawniejszych okresów historii Egiptu
Egipt - Luksor | W Luksorze turyści podziwiać mogą całe bogactwo zabytków architektury i sztuki z najdawniejszych okresów historii Egiptu (by alh1)

Dolina Królowych

Wspaniałymi pozostałościami po wielkich starożytnych są także: Dolina Królowych (miejsce pochówku małżonek królewskich i następców tronu), Świątynia Hatszepsut, monumentalne posągi – kolosy Memnona i Ramesseum – ruiny kompleksu grobowego Ramzesa II.

Odwiedzając te rejony warto zobaczyć także dwie z położonych na Nilu wysp – Bananową i Krokodylową.

Dodaj komentarz ...