Dolina Królowych

05 październik 2016.

192
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Dolina Królowych5.00 out of 50 based on 1 voters.


Dolina Królowych była miejscem pochówku żon faraonów, a także niektórych książąt i księżniczek w czasach XVIII, XIX i XX dynastii. Choć mniej znane niż Dolina Królów, miejsce to jest również warte obejrzenia. Do najpiękniejszych zabytków Doliny należy grobowiec królowej Nefertari.

Egipt | W Dolinie Królowych można znaleźć piękne, niezwykle wartościowe zabytki
Egipt | W Dolinie Królowych można znaleźć piękne, niezwykle wartościowe zabytki (by upyernoz )

Położenie i najważniejsze informacje

Dolina Królowych leży w Tebach Zachodnich, na lewym brzegu Nilu, na południowy zachód od Doliny Królów. Obecnie miejsce to znane jest jako Biban al-Harim lub Biban El-Malikat (Bramy Kobiet lub Bramy Królowych). W starożytności jednak nosiło miano Ta-Set-Neferu, czyli „Miejsce Dzieci Faraona”, gdyż chowano tu nie tylko królowe, lecz również książąt i księżniczki, a czasem wysokich dostojników państwowych.

Grobowce znajdujące się w Dolinie Królowych pochodzą z czasów XVIII, XIX i XX dynastii, czyli z okresu 1550-1070 p.n.e. Wszystkie miejsca pochówku mają formę sal, komór i korytarzy wykutych w skale. Ten typ grobowca miał być mniej narażony na niszczycielską działalność rabusiów niż piramidy.

Od czasów XXI dynastii w Dolinie chowano osoby nienależące do rodziny królewskiej.

Większość grobowców tej nekropoli została odkryta w latach 1903-1905 przez włoskich archeologów, choć niektóre miejsca pochówku były znane już wcześniej. W 1979 r. kompleks został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Większość spośród ponad stu grobowców znajdujących się w Dolinie jest poważnie zniszczona lub nieukończona. Można tu jednak znaleźć także piękne, niezwykle wartościowe zabytki.

Egipt | Dolina Królowych była miejscem pochówku żon faraonów
Egipt | Dolina Królowych była miejscem pochówku żon faraonów (by astique )

Grobowiec Nefertari

Ten najbardziej znany i jeden z najpiękniejszych grobowców Doliny Królowych został odkryty w 1904 r. przez włoską wyprawę archeologiczną Ernesta Schiaparellego.

Nefertari była ukochaną żoną Ramzesa II i jedną z najbardziej wpływowych kobiet w starożytnym Egipcie. Jej wielki grobowiec jest adekwatny do jej pozycji na dworze, natomiast inskrypcje znajdujące się na ścianach potwierdzają uczucie, jakim Ramzes darzył swoją królową.

Grobowiec Nefertari został ozdobiony malowidłami przedstawiającymi sceny z życia królowej oraz jej podróż w zaświaty, przyjęcie przez bogów i wreszcie przemianę w boginię. Dopiero od niedawna można podziwiać piękno tych kolorowych fresków, gdyż wymagały one prac restauracyjnych. Po odkryciu grobowca znajdowały się już w słabym stanie, a pierwsze, nieudolnie przeprowadzane prace renowacyjne pogorszyły tylko ich stan. Ostatnio udało się przywrócić im dawną świetność.

Egipt | Dolina Królowych, Teby Zachodnie
Egipt | Dolina Królowych, Teby Zachodnie (by ley )

Inne grobowce

Wśród pozostałych dobrze zachowanych grobowców Doliny wyróżnić trzeba grobowce synów faraona Ramzesa III: Amon-her-chepszefa oraz Chaemwaseta. Freski i reliefy zdobiące ściany tych grobowców są wciąż wyraźne, z zachowaną bogatą kolorystyką.

Do innych osób pochowanych w Dolinie Królowych należą m.in.: królowa Sitre (żona Ramzesa I i matka Seti I), Meritamon (córka Ramzesa II i Nefertari), królowa Tuja (żona Seti I), królowa Titi (żona Ramzesa III) czy wezyr Totmesa I, Imhotep.

Dodaj komentarz ...