Starożytne kosmetyki

10 wrzesień 2015.

121
com_content.article
(3 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Starożytne kosmetyki5.00 out of 50 based on 3 voters.


Egipt kryje nieocenione źródła wiedzy o życiu kobiet w starożytności. W grobowcach znajdowano np. palety do szminek, kremy, pudry, malowidła oraz wiele innych środków służących upiększaniu ciała. Informacje o tym, do czego służyły i jak je stosowano, odnaleźć można w starożytnych tekstach, które przetrwały do dnia dzisiejszego.

Egipt | Nefretete (Nefertiti) – ideał starożytnego piękna
Egipt | Nefretete (Nefertiti) – ideał starożytnego piękna (by paulmannix )

W Starożytnym Egipcie ideałem kobiecości była Nefretete (Nefertiti). Przedstawiana była jako kobieta o smukłej sylwetce, długich nogach i wąskich biodrach.

Odcień skóry „modny” był jedynie w jasnej tonacji. Ciemna karnacja była przejawem prostoty, dlatego kobiety posypywały się jasną ochrą, a następnie rysowały na twarzy błękitne żyłki – miało to jeszcze bardziej uwydatnić ich delikatność i subtelność.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni malowali oczy obrysowując je czarną lub niebieską kredką. Kształtem miały przypominać migdały. Malowanie oczu miało również zdrowotne zastosowanie – chroniło je przed zapaleniem spojówek wynikającym z nadmiernego słońca i kurzu. Kobiety malowały również usta, zazwyczaj na kolor pomarańczowy lub czerwony.

Barwniki do oczu i ust przechowywane były w niewielkich kolorowych pojemnikach o rozmaitych kształtach. Przed użyciem, mieszano wszystkie składniki w przeznaczonych do tego paletach, po czym nakładano przy pomocy specjalnej łyżeczki kosmetycznej.

Egipt | Starożytne grobowce kryją prawdziwe bogactwo informacji na temat zwyczajów pielęgnacyjnych dawnych Egipcjan
Egipt | Starożytne grobowce kryją prawdziwe bogactwo informacji na temat zwyczajów pielęgnacyjnych dawnych Egipcjan (by javcon117 )

Starożytni Egipcjanie skrupulatnie pielęgnowali swoje ciała. Kobiety zamartwiały się zmarszczkami, zaś mężczyźni – łysieniem. W znalezionych zapiskach szczegółowo opisany jest zabieg pielęgnacji włosów oraz sposób przygotowywania maści i kremów. Robiono również kremy przywracające młodość. Przyrządzano je z takich surowców jak: wosk, oliwa z oliwek i cyprys.

Bardzo popularne było zażywanie wonnych kąpieli, zaś na wielkie uroczystości pod peruki wkładano stożki z nasyconymi pachnidłami. Do mycia ciała stosowano pasty, które zawierały surowce odtłuszczające i pieniące, składające się z  mieszaniny popiołu i gliny.

Dodaj komentarz ...