Grób pieśniarki w Dolinie Królów

14 luty 2012.

125
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Grób pieśniarki w Dolinie Królów0 out of 50 based on 0 voters.


Archeolodzy z Egiptu i Szwajcarii odkryli w Dolinie Królów grobowiec pieśniarki, który może mieć nawet 3000 lat. Jest to największy sukces badaczy od 80 lat. Jak do tej pory jest to jedyny grobowiec kobiety, która nie była spokrewniona z rodzinami królewskimi w starożytnym Egipcie.

Egipt | Wydawać by się mogło, że w Dolinie Królów wszystko zostało już odkryte. Teren ten wciąż jednak zaskakuje badaczy starożytności
Egipt | Wydawać by się mogło, że w Dolinie Królów wszystko zostało już odkryte. Teren ten wciąż jednak zaskakuje badaczy starożytności (by andrewcurrie )

Elena Pauline-Grothe z Uniwersytetu Bazylei przyznała, że nie szukali nowych grobowców. Sądzili, że wszystkie tajemnice Doliny Królów są już znane. Szyb, który doprowadził do grobowca pieśniarki, naukowcy odkryli przypadkiem, w trakcie prac konserwatorskich.

Naukowcy twierdzą, że trumna ze zwłokami pieśniarki utrzymała się w bardzo dobrym stanie. Zostanie otwarta w ciągu najbliższych kilku dni. Archeolodzy przypuszczają, że poza zmumifikowanymi zwłokami pieśniarki, może znajdować się  tam również maska pośmiertna.

Nehmes Bastet – tak nazywała się pieśniarka . Prawdopodobnie opiekowała się nią bogini miłości i płodności Bastet. Przypuszczalnie żyła pomiędzy 945 a 712 rokiem przed naszą erą.

Archeolodzy ujawniają, że odkryty grobowiec nie był wybudowany dla niej. Natknięto się na artefakty, które świadczą, że kobietę przeniesiono do niego około 400 lat po śmierci. Tajemnicą jest, dla kogo grobowiec był przeznaczony.

Dodaj komentarz ...