Bogowie i boginie w starożytnym Egipcie

12 październik 2016.

149
com_content.article
(4 razy zagłosowano, średnia ocena 4.00 na 5)
Bogowie i boginie w starożytnym Egipcie4.00 out of 50 based on 4 voters.


Bogowie i boginie wielbieni byli pod wieloma postaciami. Egipcjanie oddawali cześć zwierzętom i roślinom. Nigdzie indziej nie ma tylu bogów, ilu doszukać się można w religii starożytnego Egiptu. Zapotrzebowanie na nich zmieniało się wraz z zachciankami kapłanów.

Egipt | Posąg Horusa
Egipt | Posąg Horusa (by dustinpsmith )

Bogowie Egipscy

Najpotężniejszym egipskim bogiem był Amon. Dzięki niemu kobiety były płodne, zwierzęta się mnożyły, a plony były urodzajne. Utożsamiany był z greckim Zeusem. Amon przedstawiany był w postaci ludzkiej. Jego głowa zdobiona była pewnego rodzaju koroną z dwoma piórami. Często również przedstawiano go z głową barana lub gęsi.

Anubis był bogiem o głowie szakala. Kojarzono go głównie z mumifikacją oraz wędrówką zmarłych.

Bogiem nieba był Horus. Syn Ozyrysa lub Re i Izydy.  Przedstawiano go w postaci sokoła albo człowieka z głową sokoła. Horus był jednym z najważniejszych bogów.

Ozyrys był bogiem śmierci i wiecznego życia. Czczono go w całym Egipcie. Przedstawiany był jako człowiek z koroną i berłem.

Re – bóg Słońca, pan wszechświata. Przedstawiany był jako mężczyzna z głową sokoła. Nad jego głową widniała słoneczna tarcza. Legendy głoszą, że w ciągu dnia bóg Re pływał barką po niebie, a wieczorem połykała go bogini Nut.

Egipt | Ramzes II i bóg Re
Egipt | Ramzes II i bóg Re (by archer10 )

Ptah był bogiem-stwórcą. Uważano go za opiekuna sztuki i rzemiosła, a czczono pod postacią człowieka bez włosów i o lasce.

Set – pan burz, pustyń, ciemności i chaosu. Według legend był bratem i wrogiem Ozyrysa. Jest to jeden z głównym bogów. Wcześniej czczono go jako boga wojny. Przedstawiany był jako mężczyzna o głowie szakala, antylopy oraz okapi.

Thot – egipski bóg mądrości, patronował pisarzom i naukowcom. Uznawany był również za boga księżyca. Legendy głoszą, że wynalazł pismo.

W mitologii egipskiej ważną rolę odgrywały również boginie

Hathor uznawana była za boginię miłości, tańca, radości oraz patronkę obcych ziem. Przedstawiano ją pod postacią krowy lub kobiety z głową krowy. Ważnym jej atrybutem był sistrum – instrument muzyczny.

Izydabyła boginią płodności. Przedstawiano ją w postaci kobiety. Często ukazywano ją z małym dzieciątkiem – Horusem.

Egipt | Malowidła ścienne
Egipt | Malowidła ścienne (by isawnyu )

Maat – Córka Re, małżonka Thota. Była uosobieniem ładu i porządku we wszechświecie. Przedstawiana była jako kobieta ze strusim piórem na głowie. Powodzie czy głód były tłumaczone zaburzeniami w panowaniu tej bogini. 

Nut była boginią nieba. Wyobrażana była jako krowa oraz jako kobieta wygięta w łuk.

Boginią zmarłych była Nebrot.

Więcej informacji o religii starożytnego Egiptu znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz ...