Ubiór starożytnych mieszkańców Egiptu

05 listopad 2015.

171
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.20 na 5)
Ubiór starożytnych mieszkańców Egiptu4.20 out of 50 based on 5 voters.


Każdy z nas kojarzy egipskie malowidła naścienne. Właśnie dzięki nim wiemy dziś, jak wyglądał strój starożytnych Egipcjan.

Egipt | W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy
Egipt | W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy (by centralasian )

Egipt, jak wiadomo, jest krajem niezwykle upalnym, dlatego Egipcjanie nosili lekkie, przewiewne i zazwyczaj bardzo skąpe ubrania. Pod tym względem faraonowie na co dzień niczym nie różnili się od swoich poddanych.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni nosili krótkie spódnice, których fałdy materiału zawiązywano z przodu i zakładano za pas. Rodzaj materiału oraz jego sposób ułożenia i zawiązania świadczyły o pozycji osoby, która je ma na sobie. Ramiona zdobiło coś w rodzaju peleryny, która dolnymi końcami przywiązywana była do spódnicy, dzięki temu nie zsuwała się i tworzyło to spójną całość. Kobiety bardzo szybko jednak zastąpiły krótkie spódniczki długimi, przewiewnymi tunikami.

W zależności od wykonywanej pracy, strój był skromniejszy oraz praktyczniejszy.

Stopy Egipcjan zdobiły wykonane z drewna, utwardzone skórą sandały. Drewniana podeszwa doskonale chroniła stopę przed gorącym piaskiem.

Tkaniny produkowane były zazwyczaj z lnu. Osoby zamożniejsze mogły sobie pozwolić na cieńszy materiał wykonany z lepszej jakości roślin. Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze bieli. Nie barwiono materiałów, ponieważ biel była dla Egipcjan kolorem świętym.

Egipt | Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze białym
Egipt | Przez wiele stuleci Egipcjanie nosili ubrania jedynie w kolorze białym (by alkanchaglar )

Kobiety oraz mężczyźni golili swoje głowy na łyso. Głównym powodem była higiena oraz podkreślenie różnicy pomiędzy pokrytymi sierścią zwierzętami i ludźmi. Zamożniejsi Egipcjanie nosili wykonane z ludzkich lub końskich włosów peruki. Często też ozdabiali je szlachetnymi kamieniami czy aplikacjami wykonanymi z metalu.

Bardzo ważna dla mieszkańców starożytnego Egiptu była biżuteria. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni lubili nosić ciężkie, ozdobne naszyjniki oraz bransolety. W zależności od okoliczności i statusu noszono je w różnej ilości i wielkości.

Dodaj komentarz ...