Kim była Kleopatra Wielka?

22 październik 2015.

172
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 3.33 na 5)
Kim była Kleopatra Wielka?3.33 out of 50 based on 9 voters.


Piękna i inteligentna, jedna z najbardziej znanych kobiet w historii. U jej stóp leżał niemal cały starożytny Egipt. Rozkochała w sobie dwóch wielkich mężczyzn epoki: Marka Antoniusza i Juliusza Cezara. Kim tak naprawdę była Kleopatra Wielka?

Egipt | Wizerunek Kleopatry i jej syna Cezariona
Egipt | Wizerunek Kleopatry i jej syna Cezariona (by hannahpethen )

Kleopatra była niezwykle inteligentną i wykształconą kobietą. Mówiła w dziesięciu językach oraz znała się na matematyce, astronomii, medycynie i literaturze. W przeciwieństwie do swojego ojca, posiadała niezwykły talent polityczny.

Kleopatra VII Filopator urodziła się w 69 roku przed naszą erą w Aleksandrii i była ostatnią władczynią Egiptu. Jej ojcem był Ptolemeusz XII Auletes, a matką najprawdopodobniej jego siostra i żona, Kleopatra V Trifena. Miała pięcioro rodzeństwa: dwie starsze siostry, jedną młodszą i dwóch młodszych braci.

Po śmierci ojca, w wieku siedemnastu lat według panującego zwyczaju poślubiła swojego dwunastoletniego brata Ptolemeusza XIII, dziedzicząc tym samym tron. W wieku 20 lat, Kleopatra została zesłana do Syrii, gdzie poznała i rozkochała w sobie Juliusza Cezara. Dzięki niemu, po zwycięstwie z Pompejuszem, razem z drugim bratem Ptolemeuszem XIV powróciła na tron.

Kleopatra urodziła syna, któremu dała na imię Ptolemeusz XV Cezarion. Cezar uznał go za swojego syna i wrócił do Rzymu. Kleopatra przyjechała do niego po roku.

Po śmierci Cezara, po około dwóch latach, Kleopatra postanowiła opuścić Rzym. Kazała zabić Ptolemeusza XIV i zasiadła na tronie w imieniu swojego syna, Cezariona.

Egipt | Portret Elizabeth Taylor w roli Kleopatry
Egipt | Portret Elizabeth Taylor w roli Kleopatry (by pierregw )

W 42 roku przed naszą erą Kleopatra poznała Marka Antoniusza. Mężczyzna z miłości do niej porzucił swoją żonę Oktawię oraz dwójkę dzieci. Kleopatra urodziła mu bliźnięta Aleksandra Heliosa i Kleopatrę Selene.

Oktawian August w odwecie za hańbę siostry ruszył w pościg za Antoniuszem. W decydującej bitwie, kochanek Kleopatry uciekł i wkrótce popełnił samobójstwo. Kleopatra wiedziała co ją czeka. Próbowała jeszcze zabezpieczyć swoje dzieci i pertraktować z Oktawianem, jednak bez skutku.

12 sierpnia 30 roku przed naszą erą, w wieku 39 lat, Kleopatra popełniła samobójstwo. W liście pożegnalnym poprosiła by pochowano ją obok Marka Antoniusza.

Kleopatra była odważną i pełną życia kobietą. Wciąż inspiruje malarzy, pisarzy, scenarzystów czy nawet fryzjerów. Dla wielu kobiet jest prawdziwym autorytetem.

Dodaj komentarz ...