Jak Koptowie świętują Boże Narodzenie?

15 grudzień 2016.

189
com_content.article
(5 razy zagłosowano, średnia ocena 4.20 na 5)
Jak Koptowie świętują Boże Narodzenie?4.20 out of 50 based on 5 voters.


Wiele osób zastanawia się, jak wygląda Boże Narodzenie w kraju faraona? Czy obchodzi się je tak jak w Europie 25 grudnia? Czy jest choinka i Święty Mikołaj? Czy mieszkańcy Egiptu spożywają smażonego karpia w Wigilię?

Egipt | W Egipcie, Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia
Egipt | W Egipcie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia (by sky#walker )

Jak wiadomo, Egipt jest krajem muzułmańskim, ale mieszka tu około 10 procent chrześcijan, głównie Koptów.

Koptowie obchodzą Święta Bożego Narodzenia 7 stycznia. 45 dni przed tym dniem rozpoczynają ścisły post. Spożywać wtedy można jedynie ryby i warzywa.

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczynają się wielkie przygotowania. Gotowane są świąteczne posiłki, a mieszkania ozdabiane są lampkami i stroikami.

Koptowie mają również świąteczne choinki. Niektóre z nich są prawdziwe, jednak większość decyduje się na zakup sztucznych.

6 stycznia, między godziną 20:00 a 24:00, w kościołach koptyjskich odprawiane są msze świąteczne. Po powrocie, cała rodzina siada przy stole i spożywa tradycyjną kolację - tym samym kończy się post. Na świątecznym stole koptyjskim znajdziemy wiele potraw, jedną z nich jest fatta (ryż ugotowany w bulionie warzywnym z dodatkiem chleba i mięsa). Nie ma tu jednak zwyczaju przygotowywania dwunastu potraw. W Święta dzieci także otrzymują prezenty oraz drobne pieniądze na słodycze.

Święta Bożego Narodzenia w Egipcie nie są tak bardzo komercyjne, jak na Zachodzie. Sklepy nie są tak zatłoczone i nie można zauważyć charakterystycznej „gorączki przedświątecznej”.

Koptowie w tym czasie, podobnie jak my, również myślą o swoich najbliższych i wysyłają im świąteczne kartki.

Egipt | W Egipcie mieszka ok. 10 procent chrześcijan
Egipt | W Egipcie mieszka ok. 10 procent chrześcijan (by jthetzel )

Dodaj komentarz ...