Wielkanoc w Egipcie

11 kwiecień 2017.

202
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Wielkanoc w Egipcie0 out of 50 based on 0 voters.


Muzułmanie nie obchodzą Wielkanocy, ale koptyjscy chrześcijanie mieszkający w Egipcie – owszem. W tym roku święto Zmartwychwstania Pana Jezusa w Egipcie przypada 16 kwietnia.

Egipt | Wielkanoc w Egipcie nie może się obejść bez kolorowych pisanek
Egipt | Wielkanoc w Egipcie nie może się obejść bez kolorowych pisanek (by maltman23 )

W związku z tym, że muzułmanie nie obchodzą Wielkanocy, traktują ten dzień jak zwykły, powszedni.

Koptowie bardzo przestrzegają Wielkiego Postu. Przez 40 dni odmawiają sobie: mięsa, ryb, jajek, masła, słodyczy, często nawet oglądania telewizji. Wielki Post kończy się Wielkim Tygodniem.

Wielkanoc rozpoczyna się w nocy z soboty na niedzielę. Koptowie udają się wtedy na modlitwę do kościoła. Po powrocie do domów spożywają uroczystą kolację, na której królują ryby (sardynki, makrele, solone ryby). W Starożytnym Egipcie uważano, że składanie w ofierze ryb miało zapewnić rodzinie dobrobyt. Na stole nie może zabraknąć oczywiście jajek, które znane były już w starożytności. Symbolizowały odradzające się życie.

Poniedziałek Wielkanocny nosi w Egipcie nazwę Sham el Nessim, czyli „Powiew Wiatru”. Jest to równocześnie pierwszy dzień wiosny. Jest to święto narodowe, wolne od szkoły i pracy. W tym dniu całe rodziny urządzają sobie pikniki, najczęściej w zoo, parkach, ogrodach, nad Nilem, a nawet na wąskich, przydrożnych trawnikach. W menu królują: jajka, zielona cebulka, sałata, fasola oraz słone ryby.

Sham el Nessim było już obchodzone prawdopodobnie 4500 lat temu.

Wielu muzułmanów nie obchodzi tego święta twierdząc, że jest to święto chrześcijańskie.

Egipt | Jajka już od starożytności są symbolem odradzającego się życia
Egipt | Jajka już od starożytności są symbolem odradzającego się życia (by vmiramontes )

Dodaj komentarz ...