Piramida Cheopsa znów intryguje

10 listopad 2015.

246
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Piramida Cheopsa znów intryguje0 out of 50 based on 0 voters.


Jedna z najbardziej zagadkowych i fascynujących budowli, będących dziełem rąk ludzkich, wciąż mimo upływu lat nie przestaje fascynować i zadziwiać naukowców. Po raz kolejny egipski cud świata rozpala wyobraźnię egiptologów, ekspertów oraz ludzi zafascynowanych tą niezwykłą budowlą.

Wielka Piramida w Gizie znów zaskakuje naukowców
Egipt | Wielka Piramida w Gizie znów zaskakuje naukowców (by paweesit )

W poniedziałek 09.11.2015 roku egipskie Ministerstwo Starożytności poinformowało opinię publiczną o zaobserwowanych przez naukowców anomaliach w temperaturze kilku bloków kamiennych, tworzących Piramidę Cheopsa.

Niezwykłego odkrycia dokonano podczas ostatniego, dokładnego skanowania Piramidy Cheopsa. Obserwacje za pomocą kamer termowizyjnych prowadzone były zarówno w dzień jak i w nocy, a analizie poddawano tempo rozgrzewania i wychładzania się kamiennych bloków. Badania takie pomagają ustalić m.in. różnice w materiale użytym do budowy piramidy czy istnienie ewentualnych pustych przestrzeni w jej wnętrzu. 

Jak poinformował Minister Starożytności Mamdouh el-Damaty kamera termowizyjna zarejestrowała znaczące różnice w temperaturze trzech sąsiadujących ze sobą kamiennych bloków, leżących u podstawy piramidy po jej wschodniej stronie. Miały one znacznie wyższą temperaturę niż pozostałe otaczające je kamienie.

Podobne anomalie w temperaturze kamiennych bloków zaobserwowano również w górnej części piramidy.

Egipskie Ministerstwo Starożytności zapowiedziało dalsze badania z udziałem egiptologów i innych ekspertów, mające na celu wyjaśnienie przyczyn odkrytych różnic w temperaturze poszczególnych kamieni.

Odkryte anomalie dotyczącą znacznych różnic w tepmeraturze poszczególnych bloków kamiennych
Egipt | Odkryte anomalie dotyczącą znacznych różnic w tepmeraturze poszczególnych bloków kamiennych (by girolame )

Źródło: http://www.egyptdailynews.com/

Dodaj komentarz ...