„Hieroglify egipskie. Mowa bogów” – powrót do Starożytnego Egiptu

11 styczeń 2016.

255
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
„Hieroglify egipskie. Mowa bogów” – powrót do Starożytnego Egiptu0 out of 50 based on 0 voters.


Osoby interesujące się Egiptem – starożytnym i współczesnym – powinny sięgnąć po najnowszą książkę autorstwa Andrzeja Ćwieka. Premiera już 13 stycznia 2016 roku.

Egipt | Książka została wzbogacona o ciekawe zdjęcia przedstawiające m.in. hieroglify z egipskich piramid
Egipt | Książka została wzbogacona o ciekawe zdjęcia przedstawiające m.in. hieroglify z egipskich piramid (by archer10 )

Kilka słów o autorze

Na początku warto wspomnieć o autorze książki – Andrzeju Ćwieku. Archeolog, kurator galerii egipskiej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Członek International Association of Egyptologists i Egypt Exploration Society oraz prezes poznańskiego Stowarzyszenia Egiptologicznego. Autor książki: „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”, współautor: „Starożytni Egipcjanie”, „Religie starożytnego Bliskiego Wschodu”.

Długa i nudna? Nic z tych rzeczy!

304 strony o  hieroglifach – o czymś, o czym tak naprawdę wielu z nas nie ma zielonego pojęcia. Dla przeciętnego turysty to tajemnicze obrazki zdobiące ściany zabytków i papirusy. A przecież każdy z tych znaczków niesie ze sobą jakieś znaczenie, zebrane razem tworzą przekaz – przekaz sformułowany przez starożytnych. Czy musimy kogokolwiek dalej przekonywać, że warto zgłębić ten temat choć w pewnym stopniu? To dzięki hieroglifom możemy bliżej poznać świat starożytny.

Przeczytałam pierwszą stronę nowej książki Andrzeja Ćwieka, potem drugą i kolejne. Wciągnęłam się. Przeniosłam się w świat Starożytnego Egiptu pomieszanego częściowo z teraźniejszością. Rozmawiając z przyjaciółmi, używając programów komputerowych nie zdajemy sobie nawet sprawy, że niektóre nazwy czy określenia pochodzą ze staroegipskich określeń.

Z książki dowiemy się nie tylko ciekawostek o hieroglifach, ale i bogach oraz życiu mieszkańców Starożytnego Egiptu.

Książka została wzbogacona o ciekawe zdjęcia przedstawiające m.in. hieroglify z egipskich piramid i tłumaczenie poszczególnych znaków. Można śmiało rzec, że jest to pewnego rodzaju „słownik”, mogący pomóc nam w odgadnięciu przekazu pozostawionego nam przez starożytnych.

Powrót do starożytności

Lektura „Hieroglify egipskie. Mowa bogów” pozwoli nam poznać zakamarki Starożytnego Egiptu, odpowie na kilka kluczowych pytań, zaintryguje ciekawostkami. Książka ta jest dowodem na to, że nauka i historia nie muszą być nudne, a opisane w ciekawy dla czytelnika sposób zainteresują, pobudzą pamięć i wyobraźnię. Bo przecież zwiedzając piramidy czy muzea nie raz natknęliśmy się na hieroglify i zastanawialiśmy się, co mogą oznaczać, czasem samodzielnie podejmując się ich interpretacji. Po tej lekturze z pewnością pójdzie nam to o wiele lepiej.

Przyjemność czytania umożliwił egzemplarz recenzyjny od Wydawnictwa Poznańskiego.

Egipt | Hieroglify egipskie. Mowa bogów autorstwa Andrzeja Ćwieka
Egipt | Hieroglify egipskie. Mowa bogów autorstwa Andrzeja Ćwieka (by Wydawnictwo Poznańskie )

Dodaj komentarz ...