Egipt z trzema medalami olimpijskimi z Rio 201

260
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Egipt z trzema medalami olimpijskimi z Rio 2010 out of 50 based on 0 voters.

21 sierpnia 2016 roku dobiegły końca XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (Brazylia). Egipt ze swoimi 3 brązowymi medalami uplasował się na 75 pozycji w ogólnej klasyfikacji medalowej.

Egipt | Egipcjanie zdobyli na Olimpiadzie w Rio 3 brązowe medale
Egipt | Egipcjanie zdobyli na Olimpiadzie w Rio 3 brązowe medale (by zooboing )

Egipt na Igrzyskach Olimpijskich

Egipcjanie uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich od 1912 roku. Od tego czasu udało im się zdobyć 24 medale, z czego 7 złotych (wszystkie zdobyte w podnoszeniu ciężarów i zapasach w stylu klasycznym), 8 srebrnych i 9 brązowych.

W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich reprezentacja Egiptu, składająca się ze 122 sportowców, wzięła udział w 25 dyscyplinach sportowych i zdobyła 3 brązowe medale, z czego 2 zostały zdobyte przez kobiety.

2 medale olimpijskie w podnoszeniu ciężarów

Pierwszy olimpijski medal dla Egiptu zdobyła 18-letnia Sara Ahmed w podnoszeniu ciężarów w kategorii wagowej do 69 kg. Tym samym stała się pierwszą Egipcjanką w historii, która stanęła na olimpijskim podium. Od Sary Ahmed okazały się lepsze zawodniczka z Chin Xiang Yanmei, która zdobyła złoto oraz Zhazira Zhapparkul z Kazachstanu, która wywalczyła srebro.

Drugi medal, zdobył jedyny mężczyzna, wśród tegorocznych olimpijczyków z Egiptu, 26-letni Mohamed Mahmoud, który  zdobył brąz w podnoszeniu ciężarów w kategorii mężczyzn do 77 kg. Ciężar 361 kg, który udało mu się podnieść zagwarantował mu 3 miejsce na olimpijskim podium. Lepsi okazali się: zawodnick z Chin – Lu Xiaojun, który zdobył olimpijskie złoto oraz z Kazachstanu – Nijat Rahimov, który zajął drugie miejsce.

Brązowy medal w taekwondo

Ostatni i również brązowy medal olimpijski wywalczyła w taekwondo (kategoria kobiet do 57kg) 23-letnia Hadaya Wahba, która pokonała zawodniczkę z Belgii, Raheleh Asemani i dzięki temu stała się drugą kobietą w historii egipskiego sportu, która stanęła na olimpijskim podium. Pierwsze miejsce w tej dyscyplinie zajęła zawodniczka z Wielkiej Brytanii – Jade Jones, drugie natomiast Hiszpanka – Eva Calvo Gomez.