Piramida Cheopsa

05 listopad 2014.

84
com_content.article
(1 raz zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Piramida Cheopsa5.00 out of 50 based on 1 voters.


Wizytówką Egiptu są oczywiście monumentalne piramidy, czyli wspaniałe grobowce, przypominające swą budową potężne ostrosłupy. Do dziś architekci nie potrafią wyjaśnić, w jaki sposób starożytni Egipcjanie wybudowali tak idealne pod względem konstrukcyjnym obiekty, nie posiadając zdobyczy dzisiejszej techniki.

Egipt - Giza | Piramidy, od lewej: Mykerinosa, Chefrena i Cheopsa
Egipt - Giza | Piramidy, od lewej: Mykerinosa, Chefrena i Cheopsa (by jonahbettio)

Na obrzeżach Kairu, w Gizie, znajdują się trzy największe piramidy Egipskie, pośród których wyróżnia się piramida Cheopsa, zwana także Wielką Piramidą.

Powstała ona prawdopodobnie w 2650 r. p. n. e., według projektu Hemona. Inne podania mówią, że piramidę zbudowano w 2575 r. p. n. e. z rozkazu Cheopsa, syna Snoforu i królowej Heterheres, faraona IV dynastii. 

Wielka Piramida jest częścią nekropolii memfickiej i według akceptowanej przez większość środowisk naukowych teorii, stanowiła w  starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa. Piramida znajduje się w sąsiedztwie piramidy Chefrena i Mykerinosa oraz pomnika Sfinksa. Starożytni Grecy uznali niegdyś Piramidę Cheopsa za jeden z siedmiu cudów świata.

Piramida miała pierwotnie aż 146,6 m wysokości, jednakże jej wierzchołek został ścięty, co spowodowało, iż zmalała ona do wysokości 137 m. Długość boków piramidy u podstawy wynosiła 230 m (do dziś odległość ta zmalała o 3 m). Kąt nachylenia ścian wynosi dokładnie 51°50'.

Wielka Piramida została postawiona na sztucznie wyrównanym terenie. Co ciekawe, piramida jest idealnie zorientowana zgodnie z kierunkami świata. Jej boki ściśle wskazują północ, południe, wschód i zachód.

Egipt - Giza | Wielka Piramida Cheopsa (Chufu)
Egipt - Giza | Wielka Piramida Cheopsa (Chufu) (by yourdon)

Piramida Cheopsa została zbudowana z wielką precyzją, z wielkich bloków kamiennych, ważących po 2,5 tony, a są i takie, które ważą aż 15 ton. Materiał, z  którego zbudowano piramidę pochodzi z kamieniołomu Mokattam, na miejscu którego w chwili obecnej położona jest jedna z dzielnic Kairu.

Budowniczy piramidy obłożyli ją delikatną licówką z gładzonego wapieniu i granitu z Tury. Niestety, do dziś niewiele z niej zostało. W dawnych czasach wypolerowane płytki licówki odbijały promienie słońca i wywoływały przepiękny efekt świetlny. Piramidę Cheopsa widać było z bardzo daleka. Wapienna wykładzina została rozebrana w większości przez Arabów, którzy budowali Kair.

Wielka Piramida w sumie składa się z 2,3 mln bloków kamiennych. Wejście do niej zlokalizowane jest po północnej stronie budowli, w szóstej warstwie kamieni. Początkowo wejście do piramidy było dużo wyżej niż obecnie, jednakże w 820 r. p.n.e. na  rozkaz kalifa al-Ma'muna wykuto nowe wejście, nieco bardziej praktyczne.

We wnętrzu piramidy znajdują się dwa korytarze, z których jeden prowadzi do komory podziemnej, zaś drugi o wysokości ponad 1 metr wiedzie lekko pod górę.  Pierwsza odnoga ma 35 metrów długości i 1,75 m wysokości. Prowadzi ona do tzw. Komory Królowej. Jest ona w całości zbudowana z wapienia.

Z kolei miejsce spoczynku faraona Cheopsa wiedzie przez Wielką Galerię o długości 47 m i szerokości 8,5 m. U samej góry szczytowej ściany Wielkiej Galerii znajduje się przedsionek, prowadzący do właściwej Komory Króla. Ma ona wymiary 5,2 m na 10,8 m i 5,8 m wysokości. Komora zbudowana jest z czerwonego granitu, zaś sam sufit tworzą monolitowe płyty o wadze 50 ton każda. W zachodniej części komory znajduje się sarkofag bez pokrywy.

Dodaj komentarz ...