Kiedy jechać do Egiptu?

05 kwiecień 2017.

106
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Kiedy jechać do Egiptu?5.00 out of 50 based on 2 voters.


Egipt jest doskonałym celem podróży przez okrągły rok. W tym kraju zawsze jest ciepło, a opady prawie nie wstępują (deszczu spada mniej niż 80 mm w ciągu roku, podczas gdy w Polsce roczna suma opadów wynosi ok. 600 mm).

Egipt | Z dzieckiem do Egiptu warto wybrać się wówczas, gdy nie jest tam ekstremalnie gorąco. Najlepiej więc omijać okres pomiędzy majem a wrześniem
Egipt | Z dzieckiem do Egiptu warto wybrać się wówczas, gdy nie jest tam ekstremalnie gorąco. Najlepiej więc omijać okres pomiędzy majem a wrześniem (by rainrannu )

Od czerwca do końca sierpnia w Egipcie jest gorąco i bardzo gorąco. Trzeba się liczyć z tym, że temperatura w lecie przekroczy 35°C. Wiosną oraz jesienią pogoda jest znacznie przyjemniejsza. Także w zimie Egipt jest dobrym miejscem na spędzenie urlopu, pogoda jest łagodna, a temperatura powietrza waha się między 13 i 21°C.

W Egipcie panuje klimat typowo pustynny, z upalnymi latami i łagodnymi zimami. W ciągu dnia może być bardzo gorąco, podczas gdy wieczorem powietrze mocno się ochładza. Również temperatury letnie i zimowe są bardzo zróżnicowane. W Egipcie są właściwie tylko dwie pory roku: lato i zima, które trwają po pół roku.

Egipt jest dużym krajem, na północy panuje inny klimat niż na południu. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego jest chłodniej, najwyższe temperatury latem sięgają ok. 32°C. Występuje tu przeciętnie najwięcej opadów. W Kairze jest tylko 6 dni deszczowych w roku, ale w Aleksandrii trzeba częściej rozkładać parasol. Na południu Egiptu opady deszczu praktycznie nie występują.

Egipt | Takie parasole spotkamy w Egipcie zdecydowanie częściej, niż te przeciwdeszczowe
Egipt | Takie parasole spotkamy w Egipcie zdecydowanie częściej, niż te przeciwdeszczowe (by kikimri )

Ze względu na różnice klimatyczne, a tym samym różnice temperatur, można Egipt podzielić na trzy regiony:

Delta Nilu i wybrzeże Morza Śródziemnego

W tej części Egiptu panuje klimat śródziemnomorski. Oznacza to przede wszystkim suche i gorące lata, ale za to łagodne i deszczowe zimy.

Najprzyjemniejszym czasem podróży do tego regionu dla miłośników urlopowego wypoczynku na plaży jest okres od maja do września, ale przede wszystkim miesiące letnie. Dla turystów, którzy wolą bardziej aktywne formy wypoczynku i wycieczki po kraju, można polecić czas od września do listopada i od lutego do kwietnia.

Egipt | Piramidy w Gizie – krajobraz grudniowy
Egipt | Piramidy w Gizie – krajobraz grudniowy (by gloria_euyoque )

Region nad Morzem Czerwonym

Klimat Hurgady albo Sharm el Sheikh jest już znacznie cieplejszy. W okresie od maja do września temperatury osiągają tutaj (np. w Hurgadzie) wartość rzędu 30-35°C, a nierzadko w okolicach 40°C. Często wieje tam orzeźwiający wietrzyk, który łagodzi nieco upał. Nie należy jednak zbytnio na to liczyć, ponieważ dni będą raczej duszne i ciężkie.

Jeśli ktoś bardzo lubi ciepło, powinien udać się nad Morze Czerwone właśnie między majem i wrześniem, pozostali mogą wybrać inne miesiące, ponieważ klimat nad Morzem Czerwonym umożliwia kąpiele morskie niemal przez cały rok.

Obszary pustynne

Większa część Egiptu to pustynie. Tamtejszy klimat charakteryzuje się typowymi dla pustyni wahaniami temperatur: w ciągu dnia jest bardzo gorąco, a w nocy bardzo zimno. Miłośnicy wypraw, typu Jeep-safari, powinni być gotowi na różne niespodzianki.

Egipt | Klimat nad Morzem Czerwonym umożliwia kąpiele morskie niemal przez cały rok
Egipt | Klimat nad Morzem Czerwonym umożliwia kąpiele morskie niemal przez cały rok (by zamkov )

Dodaj komentarz ...