Egipt – Wybrzeże Północne

10 lipiec 2016.

133
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Egipt – Wybrzeże Północne5.00 out of 50 based on 2 voters.


Śródziemnomorskie wybrzeże Egiptu otrzymało nazwę „Białe Wybrzeże” dzięki pięknym plażom o białym piasku. Nie jest ono oficjalnie wydzielonym regionem administracyjnym czy geograficznym Egiptu, ale możemy tym terminem objąć cały pas wybrzeża Morza Śródziemnego od granicy egipsko-libijskiej na zachodzie po półwysep Synaj na wschodzie.

Egipt | Bajeczny błękit wód w Marsa Martouh w północno-zachodniej części Egiptu
Egipt | Bajeczny błękit wód w Marsa Martouh w północno-zachodniej części Egiptu (by grizzlyd )

Charakterystyka regionu

Północne Wybrzeże ma charakter prawie całkowicie nizinny, z wyjątkiem Płaskowyżu Marmarika (ok. 400 m n.p.m.), wznoszącego się na zachodzie.

W obrębie regionu znajdują się ważne miasta, jak Aleksandria, El-Alamein i Port Said, a także miejscowości wypoczynkowe, takie jak Marsa Matrouh, Marina, Sidi Abdel Rahman, Fuka czy Ras El Bar.

Turystyka

Białe Wybrzeże było niegdyś najpopularniejszym miejscem wakacyjnym mieszkańców Kairu.

Gorące egipskie lato i palące słońce są najmniej dokuczliwe właśnie tam, a ciepła woda i czyste, piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku.

Dziś Białe Wybrzeże zyskuje popularność również wśród gości zagranicznych, a infrastruktura turystyczna rozwija się tu bardzo prężnie.

Egipt | Aleksandria jest swoistym centrum regionu Wybrzeża Północnego
Egipt | Aleksandria jest swoistym centrum regionu Wybrzeża Północnego (by argenberg )

Kurorty

Najbardziej znaną miejscowością wypoczynkową w regionie jest Marsa Matrouh (Mersa Matruh), położone nad zatoką Matrouh, której wody słyną z czystości oraz mnogości odcieni błękitu i turkusu.

Coraz popularniejszym celem podróży jest też kurort Marina, położony kilka kilometrów od portu El-Alamein. Możemy się tu nacieszyć krystalicznie czystą wodą, plażami z miękkim, białym piaskiem oraz licznymi możliwościami uprawiania sportów wodnych, w tym kitesurfingu, nart wodnych czy przejażdżki łodzią-bananem. Wśród Egipcjan Marina jest znana przede wszystkim jako kurort dla elity.

Pod kątem turystyki rozwija się też mała miejscowość Sidi Abdel Rahman, słynąca przede wszystkim ze swoich plaż.

Fuka natomiast znana jest nie tylko z plaż, ale również z wyjątkowo smacznych owoców.

Egipt | Sidi Abdel Rahman – miejscowość położona ok. 130 km na zachód od Aleksandrii
Egipt | Sidi Abdel Rahman – miejscowość położona ok. 130 km na zachód od Aleksandrii (by ra-around-the-globe )

Duże miasta

Centrum całego regionu jest Aleksandria – drugie co do wielkości miasto Egiptu, którego populacja przekracza 4 mln mieszkańców. Aleksandria uważana jest za kulturalną stolicę Egiptu.

45 km na południowy zachód od Aleksandrii znajduje się nowe, duże miasto Bordż El Arab. Jest znane z największego w Egipcie stadionu piłkarskiego oraz z kurortu w okolicy jeziora Mayriott.

Miastem w stylu europejskim jest Port Said, najważniejszy port we wschodniej części Egiptu, położony u wejścia do Kanału Sueskiego. Miasto zostało założone w 1859 r. Nazwano je imieniem wicekróla Egiptu, Saida Paszy.

Warto udać się do jednego z miejskich ogrodów Port Said, a także wybrać się promem do bliźniaczego miasta – Port Fuad. W Port Said znajduje się kilka szkół wyższych, lotnisko, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Nad brzegiem morza znajdziemy zarówno prywatne, jak i ogólnodostępne plaże. Symboliczną i wartą obejrzenia budowlą jest latarnia morska zbudowana w stylu starożytnego obelisku.

Egipt | Wybrzeże Północne – ciepła woda i czyste plaże zachęcają do wypoczynku
Egipt | Wybrzeże Północne – ciepła woda i czyste plaże zachęcają do wypoczynku (by novecentino )

Miejsca historyczne

Choć Aleksandria była ważnym ośrodkiem miejskim w starożytności, niewiele spośród dawnych budowli przetrwało do dziś – choć te, co ocalały, warte są szczególnej uwagi. W mieście zobaczymy też piękne zabytkowe budowle z późniejszych czasów, np. osmańskich.

Na wschód od Aleksandrii znajduje się Rosetta – miasto, w którym znaleziono słynny kamień-klucz do odczytania hieroglifów.
W Regionie Północnym znajdziemy też wioski ze stanowiskami archeologicznymi.

Miasta portowe natomiast powinni odwiedzić miłośnicy historii XIX i XX w. W okolicach portu El-Alamein miały miejsce dwie ważne bitwy II wojny światowej.

Egipt | Śródziemnomorskie wybrzeże Egiptu nazywane bywa „Białym Wybrzeżem”
Egipt | Śródziemnomorskie wybrzeże Egiptu nazywane bywa „Białym Wybrzeżem” (by shirwetsadek )

Brak powiązanych artykułów

Dodaj komentarz ...