Fauna Egiptu

08 marzec 2017.

170
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Fauna Egiptu5.00 out of 50 based on 9 voters.


Egipt charakteryzuje się dużą różnorodnością gatunków zwierząt. Wiele z nich przystosowało się do ekstremalnych warunków życia panujących na pustyni. Ale fauna Egiptu to nie tylko zwierzęta pustynne. Nie sposób pominąć przecież barwnego życia na rafach koralowych czy bogatego świata egipskich ptaków.

Egipt | Wielbłąd na plaży w Dahab
Egipt | Wielbłąd na plaży w Dahab (by yours_truly )

Ssaki

Wiele egipskich ssaków – oprócz zwierząt domowych, w tym wszędobylskich kotów – to zwierzęta skryte, płochliwe. Warto więc rozglądać się bacznie podczas każdej wycieczki na pustynię czy nad rzekę.

Ssaki pustynne można rozpoznać na pierwszy rzut oka – mają jasne ubarwienie zbliżone kolorem do piasku oraz charakterystyczne ogromne uszy, które działają jak system chłodzący. W Egipcie na pustyni żyją m.in. fenki (pustynne lisy), koty arabskie, skoczki pustynne, maleńkie jeże etiopskie oraz rzadkie lisy afgańskie.

Najbardziej znanymi ssakami pustynnymi są oczywiście wielbłądy.

W dolinie Nilu, na północy oraz w niektórych oazach żyją koty bagienne.

W niemal całym kraju licznie występują szakale, choć ostatnio ich liczba spada z powodu wzrostu populacji zdziczałych psów domowych, które konkurują z szakalami o ten sam pokarm.

W okolicach źródeł wody żyją lisy rude.

Cenionym egipskim ssakiem jest mangusta – zabójczyni jadowitych węży.

Nad Nilem można spotkać łasice i góralki. Licznie występują nietoperze.

Egipt | W Egipcie żyje ponad 300 gatunków ptaków
Egipt | W Egipcie żyje ponad 300 gatunków ptaków (by bandyquill )

Do rzadkich gatunków należy karakal. Kot ten występuje na Synaju oraz Pustyni Wschodniej.

W różnych środowiskach można spotkać kota nubijskiego, przodka kotów domowych. Być może nie odróżnimy go nawet od kotów ulicznych, gdyż jest do nich podobny, a i bez problemu zapuszcza się na tereny zamieszkałe przez ludzi.

W południowo-zachodniej części kraju można zobaczyć gazelę dorkas i owcę górską.

W Egipcie licznie występują gryzonie, które są utrapieniem na polach. Ku uciesze rolników równie powszechne są koty domowe.

Ptaki

W Egipcie żyje ponad 300 gatunków ptaków. Szczególnie licznie występują w dolinie i delcie Nilu, gdzie mają pod dostatkiem wody i pożywienia.

Najbardziej znanym ptakiem Egiptu był czczony w starożytności ibis. Dziś niestety ibisów nie spotyka się już w Egipcie; występują one dopiero na terenach położonych na południe od Sahary.

Do ptaków drapieżnych występujących w Egipcie możemy zaliczyć sokoły, rarogi, pustułki oraz sępy.

Do najlepiej rozpoznawalnych ptaków brodzących należą flamingi. Preferują one tereny położone nad zbiornikami słonymi – ich ulubionym miejscem jest jezioro Karun w muhafazie Fajum.

Wśród ptaków żyjących nad Nilem należy wymienić m.in. rybaczka srokatego (ptaka z rodziny zimorodków), żołny, nektarniki. Te niewielkie ptaki wspaniale ubarwiają krajobraz doliny Nilu.

Egipt | Podwodny świat Czerwonego
Egipt | Podwodny świat Morza Czerwonego (by dkeats )

Gady i płazy

Do najbardziej znanych i groźnych gadów Egiptu należały krokodyle. Krokodyl nilowy nie był widziany w Egipcie przez wiele lat od chwili wybudowania tamy w Asuanie, ale ostatnio powraca do doliny Nilu. Gad ten może osiągnąć długość 5-6 m.

W Egipcie występuje wiele gatunków niebezpiecznych węży, lecz podróżnik nie powinien z tego powodu wpadać w panikę. Spotkanie turysty z wężem należy do rzadkości, gdyż gady te są skryte i płochliwe. Nie znaczy to, że na pustyni nie powinniśmy zachować czujnego oka.

Do jadowitych węży występujących w Egipcie należą kobry czy węże plamiste. Bardzo niebezpieczne są egipskie żmije, przede wszystkim żmija rogata.

Większość egipskich węży jest jednak niegroźna. Do najpowszechniejszych gatunków należą jajożery oraz boa piaskowe, które należą do najlepszych tępicieli gryzoni. Z tego powodu boa jest gatunkiem objętym ochroną na terenie całego Egiptu.

Do najczęściej widzianych gadów egipskich należą jednak nie węże, lecz drobne, niegroźne jaszczurki.

W wodach Morza Czerwonego występują żółwie morskie.

Egipt | Mały mieszkaniec pustyni
Egipt | Mały mieszkaniec pustyni (by tierecke )

Ryby

Do gatunków ryb najczęściej spotykanych w wodach Nilu należą: sumy, tilapia nilowa (ryba z rodziny pielęgnicowatych, której hodowlę prowadzili już starożytni Egipcjanie), okoń nilowy. Niektóre spośród ryb żyjących w Nilu spotyka się również w jeziorze Karun.

Rafy koralowe Morza Czerwonego tętnią podwodnym życiem jeszcze bardziej niż wody Nilu –  są one domem dla ok. 1200 gatunków ryb! Nurkowanie wśród takiej mnogości pięknych, kolorowych stworzeń będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem.

Bezkręgowce

W Egipcie powszechnie występują skorpiony. Należy na nie uważać zwłaszcza podczas pobytu na pustyni. Jad większości egipskich skorpionów nie jest śmiertelny, ale bardzo bolesny.

Do często widywanych owadów należą żuki, ze skarabeuszem na czele.

Warto wspomnieć o bogactwie bezkręgowców morskich, współtworzących barwny świat raf koralowych. W Morzu Czerwonym występują liczne mięczaki, skorupiaki, ukwiały, rozgwiazdy, jeżowce.

Dodaj komentarz ...