Wyspa Faraona

26 październik 2016.

228
com_content.article
(0 razy zagłosowano, średnia ocena 0 na 5)
Wyspa Faraona0 out of 50 based on 0 voters.


Oddalona zaledwie 7 km na północ od miasta Taba i 250m od brzegu Półwyspu Synaj, Wyspa Faraona, zwana także Wyspą Koralową, stanowi znakomitą atrakcję turystyczną, ze względu na otaczające ją piękne rafy koralowe, ale także wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowieczny Fort.

Egipt | Fort na Wyspie Faraona
Egipt | Wyspa Faraona (by dnwinterburn )

Gdzie leży Wysp Faraona?

Wyspa leży na Morzu Czerwonym, w północnej części Zatoki Akaba (Synaj południowy, Egipt). Dostać się na nią można za pomocą promu, kursującego z portów w Tabie i Akabie (Jordania).

Twierdza Saladyna

Cytadela na wyspie wybudowana została w XII wieku przez krzyżowców, do obrony drogi prowadzącej z Kairu do Damaszku.

W 1170 roku wyspę podbił i zajął twierdzę Saladyn (Salah ad-Din). Umieścił on w cytadeli swój garnizon, aby kontrolować to strategicznie położone miejsce. Każdy, kto zamieszkiwał twierdzę miał pod kontrolą trasę łączącą trzy brzegi Zatoki Akaba – od północy Palestynę i Syrię, ze wschodu Półwysep Arabski, a od zachodu Synaj i Egipt.

Egipt | Fort na Wyspie Faraona
Egipt | Fort na Wyspie Faraona (by ancientartpodcast )

W XIII wieku na wyspie mieszkali głównie rybacy, swoja siedzibę miał tu także gubernator miasta Akaba, który w XIV wieku zamieszkiwał cytadelę, zanim nie przeniósł się na stałe do miasta.

Twierdzę otaczały wysokie mury, flankowane wieżami. W dwupoziomowej budowli oraz wokół niej mieściły się m.in. rezydencja gubernatora, duża sala konferencyjna, meczet, pomieszczenia garnizonowe i gospodarcze, piec do wypieku chleba, cysterny na wodę, gołębnik oraz warsztat produkujący strzały.

Odrestaurowany w 1986 roku fort otwarty jest dla zwiedzających. Bilety normalny kosztuje 55 funtów egipskich, studencki – 30 funtów egipskich.

Nurkowanie

Prócz średniowiecznego fortu, wyspa słynie z otaczających ją raf koralowych i pięknych miejsc do nurkowania, gdzie na głębokości ok. 12 m podziwiać można wiele gatunków kolorowych ryb, w tym słynną Rogatnicę Picasso – jej umaszczenie przypomina szkice słynnego malarza.

Egipt | Nurkując wokół wyspy można spotkać niezwykłą rybę, o wdzięcznej nazwie Rogatnica Picasso
Egipt | Nurkując wokół wyspy można spotkać niezwykłą rybę, o wdzięcznej nazwie Rogatnica Picasso (by sfondrininicola )

Dodaj komentarz ...