Zwiedzanie Aleksandrii

31 marzec 2016.

204
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 5.00 na 5)
Zwiedzanie Aleksandrii5.00 out of 50 based on 2 voters.


Aleksandria nie jest dobrą propozycją dla osób chcących w spokoju wypocząć na plaży, jest natomiast idealnym miejscem dla miłośników zwiedzania. Samo miasto oferuje wiele wartych obejrzenia miejsc, jest ponadto świetną bazą wypadową na Pustynię Zachodnią i tamtejsze oazy. Choć to duża metropolia, jest zdecydowanie spokojniejsza i mniej zatłoczona niż Kair.

Egipt | Kolumna Pompejusza, Aleksandria
Egipt | Kolumna Pompejusza, Aleksandria (by molajen )

Pogoda w Aleksandrii

Przed zwiedzaniem wielu z nas zastanawia się na pewno, jakiej pogody można spodziewać się w Aleksandrii?

Klimat Aleksandrii różni się od klimatu panującego w innych regionach Egiptu, dzięki wiejącemu od Morza Śródziemnego, północnemu wiatrowi. Zimy są tu chłodne i wilgotne; występują wówczas opady deszczu oraz sztormy. Lato jest suche i gorące, ze średnią temperaturą 30°C.

Kolumna Pompejusza

Do najbardziej znanych zabytków starożytnej Aleksandrii należy ogromna granitowa Kolumna Pompejusza z III w. n.e. – jedna z największych kolumn na świecie. Ma 26,85 metrów wysokości. Znajduje się na dawnym miejskim akropolu.

Rzymski teatr

Zaskakująco dobrze zachował się rzymski teatr z II w. n.e., mieszczący się w dzielnicy Kom al-Dikka. Oprócz samego teatru znajdują się tu podwodne wykopaliska.

Egipt | Teatr rzymski w Aleksandrii – jedyna tego typu budowla w Egipcie
Egipt | Teatr rzymski w Aleksandrii – jedyna tego typu budowla w Egipcie (by Dan Lundberg )

Katakumby

W świetnym stanie zachowały się Katakumby Kaum asz-Szukafa, odkryte w 1900 r., położone nieco na południowy wschód od Kolumny Pompejusza. Katakumby składają się z kilkupoziomowego labiryntu korytarzy i grobowców. Grobowce utrzymane są w eklektycznym stylu grecko-rzymskim, z elementami staroegipskimi.

Cytadela Kaitbaya

Z późnego średniowiecza pochodzi inny słynny zabytek Aleksandrii – Cytadela Kaitbaya (Fortress Qaitbay). Twierdza ta została wzniesiona w drugiej połowie XV w. przez sułtana mameluckiego Kaitbaya w miejscu, gdzie dawniej stała starożytna latarnia morska. Z fortu roztacza się piękna panorama. W środku znajduje się niewielki meczet oraz Muzeum Morskie.

Egipt | Katakumby Kaum asz-Szukafa, Aleksandria
Egipt | Katakumby Kaum asz-Szukafa, Aleksandria (by archer10 )

Meczet Tysiąca Kolumn

Piękną, oryginalną pod względem architektury budowlą jest Meczet Tysiąca Kolumn, znajdujący się w centrum miasta. Budowla ta została wzniesiona w IV w. n.e. i pełniła rolę kościoła aż do najazdu arabskiego.

Katedra św. Marka

Pięknym wnętrzem odznacza się koptyjska katedra św. Marka, według tradycji założona w miejscu pierwszego kościoła aleksandryjskiego, wybudowanego przez samego Marka Ewangelistę. Katedra jest siedzibą patriarchy Aleksandrii (zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego).

Egipt | Cytadela Kaitbaya (Qaitbay)
Egipt | Cytadela Kaitbaya (Qaitbay) (by archer10 )

Pałace

Wart obejrzenia jest Pałac Ras el-Tin, wzniesiony w XIX w. przez Muhammada Alego. Dla zwiedzających nie są niestety dostępne wnętrza budynku; można natomiast zwiedzić pałacowe ogrody.

Otwarty dla zwiedzających jest inny XIX-wieczny pałac egipski, Pałac Montaza.

Współczesna biblioteka

Ważnym punktem programu jest Bibliotheca Alexandrina – biblioteka i centrum kultury, wzniesione w 2002 r. dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Budynek należy do najciekawszych przykładów współczesnej architektury.

Egipt | Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii
Egipt | Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii (by Dan Lundberg )

Dodaj komentarz ...